Ракетите ATACMS, използвани от украинските въоръжени сили, са балистични ракети с голям обсег с обсег, който значително надвишава други ударни системи на въоръжение в украинската армия.
ATACMS не е нова технология: разработена в края на 70-те и 80-те години на миналия век, тя влезе в производство около 1986 г. За първи път е използван от Съединените щати през 1991 г. като част от операция “Пустинна буря”.
Както е посочено в The Conversation, ATACMS има обсег от приблизително 300 км, което е по-голямо от разстоянието на полета на доставените от Великобритания крилати ракети Storm Shadow и френските Scalp (250 km).
ATACMS не само лети по-далеч, но и по-бързо, достигайки скорост от Mach 3. Това ги прави трудни за прихващане – отбелязват в изданието.
Друго предимство е, че ATACMS са независими от GPS позиционирането.
Русия успешно заглуши и намали ефективността на други оръжия, които разчитат на GPS. Въпреки това ATACMS има способността да превключва към инерционна навигационна система, чиято работа се основава на жироскопи – обяснява авторът.
Според него тези ракети са оборудвани с тежка бойна глава с тегло приблизително до 230 кг: Това е достатъчно ударът да образува значителен кратер.
Според него разстоянието на стрелба, крайната скорост и размерите на бойната глава ATACMS дават шанс на украинските въоръжени сили значително да укрепят позициите си на фронта.
Превод и редакция: БЛИЦ