The New Yorker: Настоящото “междуцарствие” е идеален момент за ескалация на войната в Украйна

Новите решения на президента на САЩ Джо Байдън за военна помощ за Украйна и задействането на ядрения арсенал от страна на Русия едва ли ще променят значително траекторията на войната. Това пише американското списание The New Yorker (NYT).
Мнозина се съмняват, че използването от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) на ATACMS и други ракети с голям обсег за поразяване на цели на руска територия ще повлияе значително на хода на военните действия.
“Това може да забави руснаците, но не драматично”, подчертава украински военен източник. “Не подобрявате позицията си на бойното поле с ракети. Правите го с пехота. И там имаме най-големия дефицит”, обяснява той.
Военният анализатор от Фондация “Карнеги” Майкъл Кофман свърза текущите проблеми на украинската армия с "основите": “мобилизация, обучение, създаване и управление на нови формирования, командване и контрол”.
Въпреки това, отбелязва вестникът, решението да се позволи на Украйна да нанася далекобойни удари срещу Руската федерация изглежда е събудило страховете на Владимир Путин от ескалация. Посочва се обаче, че предполагаемите му “червени линии” са били нарушавани толкова много пъти от 2022 година насам, че е трудно да се каже как всъщност би изглеждала една истинска “червена линия” за него.
Според Татяна Станова, старши научен сътрудник в Центъра за руски и евразийски изследвания на Фондация “Карнеги”, този път нещата може да са различни предвид удара с балистична ракета “Орешник” по Днепър на 21 ноември:
“За Путин това наистина е стратегическа повратна точка… С това решение Украйна се превръща в плацдарм за това, което Путин вижда като удари на НАТО на руска територия…

Въпросът е, че е започнала нова парадигма…Путин излага два сценария: единият път води към ядрена война, другият – към мир при условията на Русия…

Путин е уверен, че ядрените заплахи и изнудването трябва да шокират Запада, предизвиквайки, както той вижда, някакво отрезвяване, осъзнаването, че трябва да имат съвсем различно отношения с Русия… Това е голямата му заблуда", уточнява NYT.
Проблемът за руския президент е, че неговите ядрени заплахи губят силата си – с всяка изминала криза ефектът започва да “избледнява”, допълва “Фокус”.
“Хората тук не бяха толкова разтревожени… Ние вдигнахме рамене”, казва служител от администрацията на Байдън за руското изстрелване на ракетата “Орешник”.
Всичко това се случва в контекста на промяна в администрациите на САЩ – след по-малко от два месеца Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност и може “бързо да принуди Украйна и Русия да започнат мирни преговори”, пише The New Yorker.
“Дори и Путин да не вярва, че Тръмп може да сключи сделка, все пак е в негов най-добър интерес да не разваля отношенията или да дразни Тръмп в първите дни на неговото президентство. Това прави настоящото междуцарствие идеално време за ескалация“, се казва в статията на The New Yorker.
Въпреки това се предполага, че Путин вероятно отново ще се съпротивлява на по-нататъшна ескалация и вместо това ще “погълне новата реалност и ще се адаптира”.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни