NZZ: Четири сценария за преговори между Путин и Тръмп за Украйна

В предизборната си кампания Доналд Тръмп най-често засяга темата за украинския конфликт, когато се засягат въпроси на външната политика. Следователно можем спокойно да предположим, че като президент на Съединените щати преговорите между Украйна и Русия ще заемат важно място в неговия дневен ред.

Това съобщава швейцарският немскоезичен вестник Neue Zürcher Zeitung (NZZ), който оценява случващото се в геополитиката и прави различни прогнози.
Изданието отбелязва, че интересът на Тръмп към мирно уреждане между Киев и Москва е причинен не от неговата предизборна реторика и кампания, а от самооценката му.

Тръмп се смята за миротворец и антивоенна личност и мечтае да спечели Нобеловата награда за мир. Но дали неговият специален пратеник за Украйна и Руската федерация, пенсионираният генерал Кийт Келог, ще успее да постигне примирие и след това мир, не е известно.
В същото време има четири сценария за по-нататъшно развитие, единият от които може да бъде реализиран след лична среща (преговори) между Тръмп и руския президент Владимир Путин. Вашингтон и Москва са двама от най-силните играчи на световната сцена и е възможно да постигнат споразумение.

Европа е общност, т.е. „колективен ум“, а Украйна е жертва, която изпитва известни страдания за стремежите си.
Според

първия сценарий

Тръмп ще откаже да проведе среща на върха (международна конференция), на която да се договори прекратяване на огъня, тъй като ще има висок риск от провал на инициативата.

Това може да се дължи на позицията на Москва, която ще продължи да повишава залозите в играта и да изисква само безусловна капитулация на Киев, което показва неподготвеността на Руската федерация за диалог.

За Тръмп е по-лесно да не изпълни обещанията си, отколкото да участва в безкрайни и безплодни преговори.

Според

втория сценарий

Путин постига своето.

Украинските войски се изтеглят от Курската област на Руската федерация, териториите, окупирани от руски войски, действително се признават за част от Русия, Москва се отървава от санкциите и отношенията с Европа се възстановяват.

Путин може да направи някои малки отстъпки в замяна на твърди гаранции. Той трябва да е сигурен, че Украйна в бъдеще няма да представлява военна заплаха за Руската федерация.

Москва ще иска да може да влияе върху решенията на Киев. Ако Тръмп е готов и се съгласи с това, той просто ще спре да подкрепя Украйна след встъпването в длъжност и ще принуди Киев да направи отстъпки.
При

третия сценарий

Тръмп постига частичен успех. Той успява да договори гаранции за сигурност от Путин за останалата част от Украйна, включително срещу всякакви агресивни действия на Руската федерация в бъдеще.

Ако този сценарий се реализира, Тръмп ще трябва да използва цял арсенал от заплахи: увеличаване на доставките на оръжия за Киев, увеличаване на натиска върху Москва и нейните съюзници (Пекин, Пхенян и Техеран).

Войски от западните страни ще бъдат разположени на част от територията на Украйна, но за Украйна пътят към НАТО е затворен.
Според

четвъртия сценарий

преговорите между Тръмп и Путин ще бъдат неуспешни и лидерите няма да могат да реализират идеите си.

Но първият провал няма да ги спре, те ще продължат да се срещат периодично, което само по себе си е много полезно за международната стабилност, и ще се опитат да се убедят в нещо.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни