Екипът по национална сигурност на новоизбрания президент Доналд Тръмп е обсъдил варианти за прекратяване на конфликта с Русия с Белия дом и украинските лидери, казаха множество източници, запознати с въпроса, пред NBC News.
В същото време съветниците на Тръмп и назначените в бъдещия му кабинет имат различни възгледи за Украйна и все още не са представили на Киев нито общ, нито конкретен мирен план, казаха източници.
Новоизбраният президент обеща да прекрати боевете преди встъпването си в длъжност следващия месец и нарече жертвите от двете страни „трагедия“. Публично обаче изпрати противоречиви сигнали.
По-специално Тръмп призова Русия да сключи мир, но в същото време намекна, че може да намали военната помощ за Украйна или да възстанови ограниченията върху ударите на американски ракети с голям обсег на цели в руския тил.
Въпреки обещанията на новоизбрания президент да прекрати конфликта възможно най-бързо, остава неясно дали той ще успее да убеди Владимир Путин да спре боевете.
В крайна сметка силите на Москва постепенно укрепват позициите си в Източна Украйна. Също така не е ясно дали екипът на Тръмп е комуникирал директно с правителството на Путин относно Украйна и ако е така, какво точно е казано на всяка от страните.
На директен въпрос дали работи активно за прекратяване на боевете, Тръмп отговори утвърдително, но не уточни дали е разговарял с Путин след изборите през ноември.
„Не искам да казвам нищо за това, защото не искам да предприема стъпки, които биха попречили на преговорите“, каза Тръмп.
Преходният екип отказа да коментира дали съюзникът на Путин, унгарският премиер Виктор Орбан е предал някакво съобщение от Москва по време на скорошно посещение в резиденцията на Тръмп Мар-а-Лаго.
Съветникът по националната сигурност на Байдън, Джейк Съливан, е провел няколко разговора с неговия назначен, но все още непотвърден наследник, Майк Уолц, член на Камарата на представителите и републиканец от Флорида, високопоставен служител на администрацията и други хора, запознати с въпроса, казаха. Двете страни се съсредоточиха върху споделянето на подходяща информация, но не проучиха стратегии за спиране на конфликта или за налагане на прекратяване на огъня, каза един от източниците.
Тези дискусии ще гарантират, че преходният екип на Тръмп е наясно с всички ходове на администрацията на Байдън в Украйна преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент през януари и няма да бъде изправен пред неприятни изненади, каза високопоставен служител на администрацията.
„Тръмп е наистина сериозен за постигане на примирие от първия ден“, каза източник, запознат с въпроса.
Екипът на Тръмп работи усилено, за да постигне пауза във военните действия, която да отвори пътя за мирни преговори, но е изправен пред сериозни проблеми, натрупани през близо три години конфликт.
Запитан дали Уолц и други членове на преходния екип на Тръмп работят с администрацията на Байдън по план за прекратяване на огъня, говорителят на кампанията Брайън Хюз каза: „Конгресмен Уолц и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан са в контакт по редица въпроси. Целта е светът да усети желанието ни преходът да бъде разглеждан като силна Америка, работеща за мир и стабилност в света, докато новоизбраният президент Тръмп не положи клетва.“
Екипът на Тръмп все още не е информирал правителството на украинския президент Владимир Зеленски за каквито и да било планове, казаха два източника, близки до Киев и бивши американски служители, които комуникират с украински колеги.
Въпреки това последните срещи и дискусии между Зеленски, Тръмп и техните съветници, включително среща лице в лице в Париж с посредничеството на френския президент Еманюел Макрон, са били конструктивни, казаха източниците.
„Досега атмосферата между украинците и новия екип на Тръмп, включително Зеленски и самия Тръмп, беше креативна“, каза един от източниците.
Новоизбраният вицепрезидент Джей Д. Ванс също присъства на преговорите между началника на кабинета на Зеленски Андрий Йермак и Кийт Келог, назначен от Тръмп на поста специален пратеник на САЩ за Украйна, миналата седмица.
Украйна и нейните поддръжници във Вашингтон и Европа се страхуват, че Тръмп ще се върне в Белия дом убеден, че основната пречка за мирно уреждане е Киев. Но публикациите на новоизбрания президент в социалните медии показват ясно, че той гледа на Путин, а не на Украйна, като на проблем, казаха двама бивши американски служители.
„Има чувството, че самият Тръмп разбира, че украинците не са пречка за мира“, каза източникът.
В неделя Тръмп написа в социалните медии, че Зеленски и Украйна са готови за мирно споразумение и че е време Путин да „действа“.
Но „нищо не подсказва“, че Путин е готов да направи отстъпки или че основната му обща цел за ефективен контрол над Украйна се е променила, каза бившият посланик на САЩ в Украйна Джон Хербст.
През последните седмици везните на източноукраинското бойно поле явно се наклониха към Русия. Въоръжените сили на Украйна се борят с недостиг на жива сила и в резултат на това Кремъл няма да иска да спре военните действия, прогнозират анализатори и бивши американски дипломати. Освен това Русия няма да се съгласи на прекратяване на огъня, докато украинските войски държат територия в района на Курск.
Един руски ястреб с тесни връзки с Кремъл каза в скорошно интервю, че всеки опит на Тръмп да прекрати конфликта без по-широки преговори, насочени към основните опасения на Москва за сигурността, би бил обречен. Магнатът и яростен националист Константин Малофеев каза пред The Financial Times, че предложението за мир, представено от Келог преди няколко месеца (дори преди Тръмп да го назначи за специален пратеник на САЩ за Украйна), вероятно ще бъде отхвърлено от Путин.
„Келог идва в Москва със своя план, ние го приемаме и след това му казваме да се маха, защото не сме доволни от нищо от това. Това е цялата дискусия“, заключи Малофеев. „За да бъдат преговорите конструктивни, трябва да говорим не за бъдещето на Украйна, а за бъдещето на Европа и света.
По-рано тази година Келог предложи да тласне страните към мирно уреждане, като заплаши да прекрати военната помощ за Украйна, ако тя откаже преговори, и обратно, да увеличи доставките на оръжия за Киев, ако Москва не седне на масата за преговори. Планът също изключва Украйна от присъединяване към НАТО за период до десет години.
Според плана Украйна ще се съгласи с де факто границата по сегашната фронтова линия и ще може да си върне загубените територии само чрез дипломатически или политически средства.
Екипът на Тръмп със сигурност ще отхвърли отдавнашната цел на Украйна да се присъедини към алианса на НАТО, за да убеди Русия да влезе в мирни преговори, казаха хора, запознати с въпроса. Вместо това на Украйна могат да бъдат предложени гаранции за сигурност от конкретни членове на алианса. Зеленски предложи разполагане на чужди войски в Украйна, докато Киев стане член на НАТО.
Преходният екип на Тръмп отказа да коментира как новоизбраният президент гледа на идеята за забрана на Украйна да се присъедини към НАТО за неопределено време.
По-рано тази година представители на Байдън обсъдиха дали да притиснат трансатлантическия алианс да отправи официална покана към Украйна. Но тази идея беше отхвърлена, след като Тръмп спечели изборите през ноември, каза човек, запознат с въпроса.
Един служител на администрацията на Байдън каза, че би било сериозна грешка Тръмп да настоява за мирно споразумение, което би изключило присъединяването към НАТО в обозримо бъдеще. Това би било голямо постижение за Путин (който се стреми да защити стратегическите интереси на Русия, като попречи на Украйна да се превърне в западна военна опора срещу Москва) и на практика би оправдало специалната му операция, заключи служителят.
Автори: Дан Де Лус, Кортни Кубе, Питър Никълъс, Гарет Хааке./ Източник: труд бг