Извънредна новина за драмата с доставката на скенери в митниците

от NarodSvoboden

Върховният административен съд обезсили определение № 15157 от 21.08.2024 г. на Административен съд София – град по административно дело № 8201/2024 г.

С него първоинстанционният съд се е произнесъл недопустимо по искането на Агенция "Митници" по чл. 12, ал.1 от Закона за защита на търговската тайна като е определил информацията за договора за доставка на скенерите за митниците като поверителна и съдържаща търговска тайна.

С друго определение (№ 15240 от 22.08.2024г.), АССГ е прекратил производството по същото дело и го е изпратил по подсъдност на СГС. Впоследствие е образувано дело на смесен 5-членен състав на трима представители от ВКС и двама представители на ВАС относно спора дали договорът представлява или не търговска тайна.

Едва след решаване на спора за подсъдност, определеният компетентен съд следва да се произнесе по допустимостта и основателността на предявения спор, както и относно особените искания за спиране изпълнението на оспорен административен договор и другите процесуални искания.

ВАС прима, че приложените по заведеното дело доказателства не следва да се предоставят на достъпа на дружеството жалбоподател, което не е конституирано като надлежна страна по делото до насрочването му за разглеждане по същество.

Споровете относно редовността и допустимостта на процесуалните действия на страните са обуславящи относно спора по същество и могат да се разгледат само от определения компетентен съд по повдигнатия спор за подсъдност.

Подаването на жалба за оспорване действителността на договор и завеждането на дело пред съд не пораждат задължение на съда да събира доказателства, вкл. оспорен договор, за който се твърди от жалбоподателя, че е административен договор, до който да се предоставя задължителен достъп на лицата, посочени като жалбоподатели.

Съдебно-административното производство не е способ за събиране на доказателства, каквато е заявената в жалбата на "ДАНЛЕКС 78" ЕООД цел – да се събере от съда договора, за който се твърди, че е сключен в специално производство, по което жалбоподателят не е страна.

Израз на диспозитивното начало в административния процес (чл. 126 АПК) е задължението на жалбоподателя да предяви искане за започване на съдебното производство, в което да означи предмета на оспорване.

ВАС приема, че достъпът до договора следва да се осъществи по нормативно установения ред: за достъп до обществена; класифицирана; съдържаща търговска тайна или друг вид информация.

Определението по административно дело № 10984 от 2024 . е окончателно.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00