Румънският парламент одобри ново проевропейско правителство, оглавявано от досегашния премиер Марчел Чолаку. Кабинетът получи подкрепата на 240 народни представители, което е над необходимия минимум от 233 гласа в 465-местния парламент.
Това решение беше взето след парламентарните избори на 1 декември, съобщава Аджерпрес.
Политическа конфигурация на новата коалиция
Коалиционното правителство обединява три ключови проевропейски партии:
- Социалдемократическата партия (СДП), която спечели най-много гласове на изборите;
- Национално-либералната партия (НЛП);
- Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР).
Към тях се присъедини и група от 19 депутати, представляващи националните малцинства, различни от унгарското. Общият брой на подкрепящите коалицията депутати е 244, което осигурява стабилно мнозинство в парламента.
Основни предизвикателства пред новото правителство
Новият кабинет ще трябва да се справи с няколко сериозни предизвикателства:
-
Президентски избори:
Президентът Клаус Йоханис ще остане на поста до избирането на нов държавен глава, след като първият тур на изборите беше анулиран от Конституционния съд поради подозрения за манипулации. Коалиционните партии се обединиха около един кандидат – Крин Антонеску, за да предотвратят успеха на радикалната десница. -
Бюджетен дефицит:
С бюджетен дефицит от 8,6% от БВП, най-висок в Европейския съюз, Румъния ще трябва да предприеме мерки за намаляването му до около 7% през 2025 г. Това вероятно ще наложи повишаване на данъците, което ще бъде трудна задача за новото правителство.
Избрани нови председатели на парламента
Заедно с одобрението на правителството, бяха избрани и новите председатели на двете камари на парламента:
- Илие Боложан от НЛП оглави Сената;
- Чиприан Шербан от СДП стана председател на Камарата на депутатите.
Значение на новото правителство
Сформирането на проевропейско правителство е ясен сигнал за стабилност и евроинтеграция в Румъния. Въпреки това, новият кабинет ще бъде изправен пред сериозни изпитания, свързани с управлението на икономиката и противодействието на влиянието на крайнодесните политически сили.
Тази политическа конфигурация представлява опит да се консолидират демократичните ценности в страната и да се гарантира икономическа стабилност в дългосрочен план.