Това затруднява най-много преговорите за кабинет, експертите намесиха СССР

от NarodSvoboden

На пръв поглед един правно необвързващ документ с Украйна, одобрен oт служебния кабинет още на 4 октомври, неочаквано беше вкаран в парламента за обсъждане от същия служебен кабинет.

Става дума за споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна с хоризонт от 10 години – което се превърна в „ябълката на раздора“ през изминалата седмица.

„Западната политика се променя – посоката може и да ни е понятна, но степента, с която се променя, не.

И аз не виждам нито един европейски лидер, който да смее да говори за Украйна. Никой не коментира, защото чака да види какво ще направи Тръмп“, каза социологът Андрей Райчев в ефира на бТВ.

„Аз мисля, че въпросът за споразумението беше поставен сега не без търсенето на ефект да затрудни много преговорите за правителство. Защото няма съмнение, че там има важни идеологически различия, които минават през отношението към Украйна и поставяйки го по този начин, ти връщаш преговарящите страни към тези различия.

И така и се получи – сега преговорите влязоха в един тупик, в едно плато, и ще видим дали ще успеят да излязат“, допълни доц. Георги Лозанов.

Големият въпрос за Русия

По думите му големият въпрос е дали ще се постигне такъв мир в Украйна, който ще лансира правото на Русия да заявява териториални претенции и със сила да разширява границите си.

„Досега това изглеждаше напълно недопустимо, но до това се свежда въпросът – дали сега ще има една нова тройка, да кажем Путин, Орбан и Тръмп, която ще върне претенциите за влияние на бившия Съветски съюз, на който пък една друга тройка преди време – Рейгън, Горбачов и Тачър, отне тази роля?“, заяви доц. Лозанов.

И обясни как това дава отражение и в българската политическа действителност:

„Все по-малко това, което наричаме либерална демокрация, взаимодействие на Европа и САЩ срещу антидемократичните режими, има все по-малко привърженици. И все повече напускат кораба на либералната демокрация – знаем кои първи“.

„В България президентът Радев изразяваше едно мнение, че на Русия трябва да бъдат давани гаранции – за сигурността на руския език в районите, в които се говори и за невлизането на Украйна в НАТО.

Това не е даване на право да напада, когото си поиска. Русия казва да не закачат рускоезичните и няма да разширявате НАТО“, каза Андрей Райчев.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00