Тръмп поиска обратно Панамския канал

от NarodSvoboden

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати може да върнат контрола над Панамския канал. Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението и предупреди, че ако Панама не управлява канала по приемлив начин, той може да поиска от съюзника на САЩ да го върне.

„Таксите, които Панама начислява, са смешни, особено като се има предвид изключителната щедрост, която Съединените щати показаха към Панама“, написа Тръмп в Truth Social.

Панамският канал беше прехвърлен на Съединените щати под контрола на Панама като част от международно споразумение по времето на американския президент Джими Картър и панамския лидер Омар Торихос през 1977 г., каза той.

„Ако принципите, както морални, така и правни, на този щедър жест на дарение не бъдат спазени, тогава ще поискаме Панамският канал да ни бъде върнат изцяло и без въпроси“, подчерта политикът.

Тръмп подчерта, че Панамският канал е жизненоважен „национален актив на Съединените щати“ поради ролята му в икономиката и националната сигурност на страната.

„Панамският канал е от решаващо значение за американската търговия и бързото разгръщане на военноморските флоти от Атлантическия до Тихия океан и значително намалява времето, необходимо на товарите да пристигнат в американските пристанища. Съединените щати са най-големият потребител на канала, представляващ повече от 70% от целия транзитен трафик.

Пътуващи до или от пристанища на САЩ, Панамският канал, смятан за едно от чудесата на съвременния свят, е отворен за обслужване преди 110 години и е построен на огромна цена за Съединените щати – 38 „Хиляди американски мъже умряха от заразени комари в джунглата по време на строителството“, пише той.

Президентът отбеляза, че Картър е бил „глупав“ да даде канал за един долар, за да контролира Панама, а не Китай или друга държава. Тръмп твърди, че на Панама „не е дадено правото да таксува Съединените щати, техния флот и корпорациите, които правят бизнес в нашата страна, с прекомерни цени и тарифи за преминаване“.

Обявеното от Тръмп също така подчертава очаквана промяна в дипломацията на САЩ по време на мандата му. Той не си е спестявал заплахи към съюзници и е използвал войнствена реторика, когато общува с партньори, отбелязва Ройтерс.

Съединените щати до голяма степен построиха канала и управляваха територията около него в продължение на десетилетия. Но през 1999 г. американското правителство предаде изцяло контрола над канала на Панама, след период на съвместно администриране.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00