Стотици смъртоносни вируси са изчезнали от лаборатория в Австралия

от NarodSvoboden

Стотици смъртоносни вирусни проби липсват от лаборатория в Австралия, съобщи FoxNews, цитирайки правителството на Куинсланд.

Правителството е инструктирало отдела за обществено здраве на Австралия да започне разследване на „голямо историческо нарушение на протоколите за биосигурност“.

Беше съобщено, че 323 флакона с множество инфекциозни вируси — включително вируса Hendra, Lyssavirus и Hantavirus — са изчезнали от лабораторията по вирусология на общественото здраве на Куинсланд през август 2023.

Какви са вирусите

Hendra е зоонозен (предава се от животно към човек) вирус, който е открит само в Австралия.

Hantavirus е семейство от вируси, които могат да доведат до сериозно заболяване и смърт, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, докато Lyssavirus е група от вируси, които могат да причинят бяс.

Лабораторията, от която са изчезнали пробите, предоставя "диагностични услуги, наблюдение и изследвания за вируси и патогени, пренасяни от комари и кърлежи, от медицинско значение", се посочва в съобщението.

Не е известно дали инфекциозните проби са били откраднати или унищожени, се казва в изявлението и „няма доказателства за риск за общността“.

Нарушение на протоколите

„С такова сериозно нарушение на протоколите за биосигурност и потенциално липсващи проби от инфекциозен вирус, здравеопазването на Куинсланд трябва да проучи какво се е случило и как да предотврати това да се случи отново“, каза министър Тимъти Никълс в съобщението.

Правителството започна разследване.

Сам Скарпино, доктор, директор на AI и науки за живота в Североизточния университет в Бостън, потвърди, че ситуацията в Австралия представлява „критичен пропуск в биосигурността“.

„Патогените, за които се съобщава, че са изчезнали, са с големи последствия и могат да представляват заплаха за обществото“, каза той пред Fox News Digital.

Трите патогена могат да имат много високи нива на смъртност при хората, каза Скарпино, но те не се предават лесно от човек на човек.

„Някои хантавируси имат процент на смъртност до 15%, или над 100 пъти по-смъртоносен от COVID-19 , докато други са по-сходни с COVID-19 по отношение на тежестта“, каза той.

Риск и за животните

Съществува и висок риск за животните и добитъка и от трите патогена, добави той.

Семейството Lyssavirus съдържа вируса на бяса, който е почти навсякъде фатален при хората, ако не получат своевременно лечение, отбеляза експертът.

„Като се има предвид ограничената способност на който и да е от тези патогени да се предава от човек на човек, рискът от епидемия е много нисък“, каза Скарпино.

„Въпреки това, вирусът Hendra – заедно с някои членове на семейството Hantavirus и Lyssavirus – може да бъде много тежък при хора и животни.“

Главният здравен директор д-р Джон Джерард повтори в изявлението за медиите, че няма доказателства за обществен риск.

„Важно е да се отбележи, че вирусните проби ще се разградят много бързо извън фризер с ниска температура и ще станат неинфекциозни“, каза той.

През последните пет години не е имало човешки случаи на Hendra или Lyssavirus в Куинсланд, отбеляза Джерард, и няма потвърдени инфекции с Hantavirus „никога в Австралия“.

Въпреки ниския риск, Скарпино каза: „Важно е да разберем къде са се озовали тези проби, за да потвърдим, че вече няма риск от излагане.“

В САЩ е имало подобни пропуски на високо ниво в биосигурността, отбеляза Скарпино.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00