Кой е Башар Асад – син на баща си, президент по неволя

от NarodSvoboden

След близо четвърт век начело на един потискащ свободите режим в Сирия, Башар Асад избяга, след като бунтовническите фракции навлязоха в сирийската столица Дамаск. Отпътуването на Асад в неизвестна посока е станало в най-голяма дискретност, отбелязва Франс прес.

Той отлетял с частен самолет от международното летище на сирийската столица вчера вечерта в 22 ч. местно време, според Сирийския център за наблюдение на човешките права.

Според директора на Центъра Раби Абдел Рахман самолетът може да отишъл в Русия, която беше непоклатим поддръжник на режима му. Друга възможна дестинация е Иран, който също беше съюзник на режима на Асад.

И Русия, и Иран помагаха на силите на Асад във войната в Сирия. Русия ангажира военната си авиация, а Иран изпрати военни съветници и въоръжени групи.

Трета възможна дестинация са Обединените арабски емирства, които възстановиха дипломатическите си връзки със Сирия през 2018 г., след като ги бяха прекъснали в началото на гражданската война.

Син на баща си

Асад е офталмолог по образование и нищо не вещаеше, че той ще стане президент на 34 години през 2000 г. след смъртта на баща му Хафез Асад.

През 2011 г. Башар Асад се сблъсква с Арабската пролет на сирийска територия. Поредица от продемократични протести са потушени със сила тогава, но те се израждат в кървава гражданска война, в която са въвлечени и различни джихадистки и бунтовнически сили, сред които и "Ислямска държава"

Асад успява да се задържи на власт с подкрепата на Русия, на Иран и на ливанското шиитско движение "Хизбула".

Асад произхожда от алауити и се представяше като защитник на сирийските малцинства и като единствената възможна преграда пред екстремизма и хаоса, които биха обхванали Сирия, ако той бъде отстранен от власт.

Асад предпочиташе пред военната униформа елегантните костюми, съчетани с тъмна вратовръзка. На вид беше улегнал и стеснителен, но зад това се криеше воля да запази властта на всяка цена, отбелязва Франс прес.

Журналист, срещнал се с Асад по няколко повода преди и след избухването на гражданската война в Сирия, го обрисува като уникална и сложна личност.

"Всеки път, като го срещнех, той беше спокоен, дори и в най-критичните и трудни моменти на войната", разказва журналистът, пожелал да запази анонимност.

"Това бяха същите черти на характера и на неговия баща Хафез Асад, ръководил Сирия с желязна ръка в продължение на 30 години", добавя той.

Журналистът добавя, че Асад е успял да се представи като необходима на страната фигура. "В политиката е важно как играеш с картите, които ти се падат и той съумя да владее играта", казва той.

Начело на партията БААС Хафез Асад наложи в Сирия непрозрачен и параноичен режим, в който и най-малкото подозрение за инакомислие можеше да вкара някого в затвора, отбелязва Франс прес.

Обрат след катастрофа

Роден на 11 септември 1965 г., синът му Башар Асад не беше предопределен да стане президент, но животът му се промени драстично, когато по-големият му брат Басел, който трябваше да наследи баща им на президентския пост, загина в автомобилна катастрофа през 1994 г.

Тогава Башар Асад трябва да изостави учението в Лондон, където междувременно е срещнал съпругата си Асма, със сирийско-британско потекло от сунитско вероизповедание, която му ражда и три деца.

Асма е известна с прякора Розата на пустинята, даден й от модното списание "Вог" преди началото на гражданската война в Сирия. След това Асма е сравнявана с Мария Антоанета.

След смъртта на Хафез Асад през 2000 г. Башар го наследява на поста чрез референдум, на който не среща никаква опозиция. Когато полага клетва на 34 години, той въплъщава реформатора за мнозина сирийци, бленуващи за права и свободи в Сирия.

Те вярват, че Башар ще сложи край на годините на репресии и ще установи една по-либерална икономика в тази държава, задушавана от държавния контрол.

В началото на президентството си Асад смекчава някои от ограниченията, въведени от баща му. Но имиджа му на реформатор се разсейва много бързо след ареста и хвърлянето в затвора на интелектуалци, преподаватели или други привърженици на реформаторското движение в страната.

Когато избухва Арабската пролет през март 2011 г. в Сирия, протестиращи призовават по време на мирни демонстрации за промяна. Но Асад, който беше и главнокомандващ, извършва тогава брутална репресия, последвана от гражданската война, в която загинаха над 500 000 души.

Милиони напуснаха страната или се преместиха в пределите на страната в други населени места. В даден момент "Ислямска държава" също настъпи в конфликта.

Но с помощта на Русия, Иран и "Хизбула" Асад се задържа на власт и си върна две трети от превзетите от различни групировки и от ислямистите територии. През тези години на гражданска война Асад винаги е твърдял, че в Сирия действат терористи, че става дума за заговор, замислен от врагове, които искат да го свалят от власт.

След обявяване на новината за бягството на Асад военните от сирийската армия в Дамаск незабавно са започнали да свалят униформите си, според очевидци.

Военните са изоставили и десетки военни превозни средства в столичния квартал Мазе, в който се намират сградите на редица служби за сигурност, на военни обекти, но и на редица посолства. Сирийски военни разказаха пред Франс прес, че са били призовани да се изтеглят от позициите си и да се приберат у дома си.

Превземането на Сирия

В началото на офанзивата си на 27 ноември бунтовниците влязоха в ожесточени сражения с правителствените сили, особено в първите два дни, като в боевете загинаха десетки бойци и в двама лагера.

След това бунтовниците напреднаха с невероятна скорост, без да срещат значителна съпротива от сирийските военни, казва Сирийският център за наблюдение на правата на човека. Много бързо бунтовниците превзеха Алепо, Хама и Хомс и накрая стигнаха и до Дамаск.

От началото на войната през 2011 г. сирийската армия е изгубила половината от 300 000-те си военни в сражения, което я поставяше сега в отслабена позиция пред този нов бунт.

Редица експерти подчертаха в последните дни обаче, че сирийските сили са отслабени и защото нямат действителна подкрепа от техните ирански и руски съюзници.

В неделя сутринта източник, близък до проиранската група "Хизбула" например заяви, че нейните бойци са се изтеглили от позициите си близо до Дамаск. Малко след това ливански източници казаха, че всички сили на "Хизбула" са били изтеглени от Сирия, предаде Ройтерс.

Къде са сега Башар Асад, съпругата му Асма и техните деца не е ясно, отбелязва Ройтерс.

Руското външно министерство заяви, че Асад е подал оставка след преговори с известен брой участници във въоръжения конфликт на територията на Сирия.

Асад е дал инструкции да се пристъпи към трансфер във властта по един мирен начин, поясни говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, като каза, че Русия не е имала нищо общо с тези разговори. Тя не каза къде се намира Асад.

Сирийският президент Башар Асад се е качил на борда на самолет, който тази сутрин е отлетял от Дамаск в неизвестна посока, след като столицата беше превзета от бунтовници, предаде пък Ройтерс по-рано днес, като се позова на високопоставени представители на сирийската армия.

Според данни на уебсайта „Флайтрейдар“ за проследяване на полети в реално време от сирийската столица през нощта е излетял самолет, който първоначално е пътувал към Средиземно море, но след това е направил рязък завой и се е насочил в обратна посока, а няколко минути по-късно е изчезнал от радарите, отбелязва Ройтерс.

Двама представители на сирийската армия казаха, че има много голяма вероятност Асад да е бил убит, ако е пътувал с този самолет. Самолетът „изчезна от радара, вероятно транспондерът е бил изключен, но според мен по-голямата вероятност е самолетът да е бил свален", заяви един от сирийските военни.

Самолетът е излетял от Дамаск по времето, когато бунтовниците превзеха Хомс и прекъснаха връзката на Дамаск с крайбрежието, където са базите на руските съюзници на Асад, отбелязва Ройтерс.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00