Забравете за Англия и Германия! Тази страна е най-привлекателна за родните студенти

от NarodSvoboden

Белгия е новият хит сред българските кандидат-студенти, които искат да учат в чужбина.

Това обяви пред „Телеграф“ експертът Николай Христанов. Той разкри още, че има двоен ръст на желаещите да учат в Италия, а се засилва и интересът към Испания.

„Не знам доколко е фактор, но е факт, че зрелостниците се насочват към някои по-топли и приятни за живеене страни“, отбеляза Христанов.

„Не мисля, че има някакъв особен ефект върху желаещите да учат в чужбина от това, че студентите в някои специалности у нас бяха освободени такси. Напротив, мога да кажа, че дори се наблюдава ръст.

Интересът се повишава

Интересът към университети в Италия, Белгия, Германия, Австрия и Испания се повишава“, категоричен е експертът.

„Конкретно за Испания при избора се гледат определени учебни заведения, които са и държавни, и частни и които отпускат финансиране.

Там има политика за даване на стипендии за най-добрите студенти. Говорим за университети като Esade, ЕU Business scool в Барселона, като „Карлос III” в Мадрид… Кандидатите се ориентират по-скоро към големите градове Мадрид, Барселона, Валенсия…

В Италия предпочитани са Милано и Рим като локации, а от специалностите търсят бизнес и икономика, компютърни науки, изкуствен интелект и психология. Интерес предизвикват и програмите за дизайн в Италия“, каза още Христанов и разясни: „Интересът към Белгия се дължи най-вече на факта, че там продължават да имат достъпни такси.

За 2024-а годишната такса за там беше 1116 евро, а сега за 2025-а са я вдигнали символично на 1157 евро. Това е една от най-достъпните университетски дестинации с различни програми на английски език дори и в сферата на журналистиката.

Привлекателни за младите са и специалности като „Дизайн на игри“ и „Анимация“, които не се срещат на много места на по-ниски такси. Имат и икономически, и бизнес програми за чуждестранните студенти.

Те са предлагани от водещи университети в световен мащаб в Брюксел. Освен това има и университети с практическа насоченост, при които е по-евтино настаняването.

Особено в по-малките градове като Атверп. Като цяло в Белгия разноските за живот са сравнително по-ниски на фона на Нидерландия, която все пак продължава да е №1 като интерес сред кандидатите да учат в чужбина сред българските зрелостници. Казусът с настаняването влияе на някои, но като цяло не е съществен фактор“.

Най-ниски такси

От гледна точка на най-ниски такси на първо място са скандинавските държави – Дания, Швеция, Норвегия и Финландия, които предлагат безплатно обучение. Според Николай Христанов може да се отбележи засилване на интереса към Финландия.

Следват Германия и Австрия, където цената на семестър е 80 до към 360 евро. Белгия е с 1157 на година, а в Нидерландия, която е на първо място по брой наши студенти, таксата на година е 2600 евро за 2025 година. Там родните учащи са нараснали с около 1000 до 5600.

„За Италия на база на това, което виждаме, има двоен ръст на кандидатурите. „Една от причините за засиления интерес към Италия е, че там политиката на държавните университети е да отпускат финансиране по социални критерии и на база доходите на семейството. Колкото са по-ниски доходите, толкова по-ниска може да бъде и таксата.

Понеже има и програми на английски, независимо че за повечето италиански университети има изпити за доста специалности, включително архитектура, психология, компютърни науки, изкуствен интелект… интересът към тази страна е солиден.

Впоследствие там и таксата е по-ниска, а извън Милано и Рим стандартът на живот не е толкова висок.

Факторът финансиране също влияе на избора на университет и на държава. В Испания също таксите в държавните университети са от порядъка на от около 1000 до 3000 евро на година.

Най-скъпо е във Великобритания и САЩ, но там има различни възможности за стипендии и кредитиране. В Обединеното кралство увеличиха най-ниската такса и от 9250 става 9535 паунда за местни студенти през 2025 г.

Има едни около 5-6 университета, които имат политика да запазят размера на тези такси и за европейците с идеята да имат повече студенти от ЕС“, разказа още Христанов.

Германия и Австрия привличат с програми на английски

За Германия и Австрия стандартно срокът за кандидатстване е по-късен, защото там повечето университети приемат с диплома за средно образование. Към тези държави има интерес за програми на английски език, а тези, които владеят немски, се ориентират най-вече натам.

Желаещите да учат в чужбина могат да получат широкоспектърна подкрепа при избора си

„Тези, които се готвят по-отрано и са се ориентирали още от лятото и дори от миналата година къде искат да кандидатстват, се възползват от възможностите за ранни приеми за САЩ. В момента тече кандидатстването за Великобритания.

Има ранни кръгове на кандидатстване за Италия, за частните университети в Испания също се подават кандидатури. Тук попада и Американският университет в Благоевград, който миналата и тази година си изтегли приема на документи до 15 януари. Особено за тези, които имат желание да кандидатстват за чужда финансова помощ“, коментира Николай Христанов.

Има 10% увеличение на отиващите зад граница

„Ръстът към кандидатстване в чужбина е траен тренд през последните две години, ако изобщо може да говорим за някакъв период на известно затишие покрай пандемията. За 2024 година броят на заминалите е с 10 процента по-висок от предишната година, а към момента за следващата година определено има по-голям интерес от гледна точка на запитвания и регистрации.

Ние съдим и на базата на изложението „Световно образование“, което организираме като образователен форум и брой регистрирани, които имат интерес към образование в чужбина.

Защото те могат да си посочат държави, от които се интересуват, като паралелно всеки може да обяви няколко дестинации, но като цяло може да се проследи накъде се движи процесът“, каза още Христанов.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00