Доц. Огнян Минчев посочи безразсъдните ходове на ПП и Кирил Петков

от NarodSvoboden

Изборът на Наталия Киселова е по-скоро временно решение за разрешаване на политическата криза. Това заяви пред Nova News политологът доц. Огнян Минчев.

„За никого не е тайна, че в България има няколко основни центъра на власт, които трябва да се разберат, за да може да се постигне решение“, посочи той.

„В тази среда стават все по-активни и радикални хората от „Продължаваме промяната“ (ПП), не толкова от „Демократична България“, добави той.

„Избирането на Наталия Киселова е резултат от едно подобно споразумяване, по-скоро в оста Борисов-Радев“, каза политологът.

Маневрите за шеф на НС

„Предполагам, че г-н (Силви) Кирилов не беше приемлив за една значителна част от парламентарните сили, просто защото през последната година-година и половина неговата партия ИТН все по-категорично се изявява като пряк лобистки инструмент на интересите на президента Радев“, коментира той.

„Напоследък ми прави впечатление, че Кирил Петков се радва на все повече неща, които за мен са странни“, посочи политологът.

„Аз се опитвам да се поставя в позициите на г-н Петков и неговите колеги от ПП. Тази силна емоционална фрустрация от Делян Пеевски произтича пряко от резултатите на „сглобката“, където ПП бяха до голяма степен – съжалявам за тежкия израз, измамени в техните очаквания какво може да се постигне и как. И сега има един рикошет на отмъщение, който чисто емоционално се проявява в отношението към Делян Пеевски“, обясни той.

„Прави ми впечатление люшкането на фигурите на ПП като г-н Петков в крайни емоционални позиции и краткосрочни действия, които нямат перспектива, нямат дълбочина. Лутането им в различни решения не създава възможност за т.нар. реформистки сили в България да се позиционират адекватно и да постигнат каквото и да било“, смята доц. Минчев.

„За ГЕРБ избирането на Атанас Атанасов (за председател на Народното събрание – бел. ред.) вървеше в пакет с едно предварително споразумение – може да е рамково споразумение само, за създаване на мнозинство, което евентуално ще излъчи правителство. Тъй като от страна на ПП-ДБ не бе проявен интерес към подобно споразумение, подкрепата за Атанас Атанасов беше оттеглена от страна на ГЕРБ“, посочи той.

Възможности за управляващо мнозинство

По отношение на съставянето на кабинет политологът посочи, че ИТН едва ли биха се присъединили без доста предварителни условия. Без съмнение, възможността за съставянето на управляващо мнозинство зависи в най-голяма степен от позицията на ПП-ДБ.

„ГЕРБ са доста гъвкави, биха приели доста условия, с изключение на т.нар. червени линии. БСП също не биха имали нищо против да станат част от една управляваща коалиция. Въпросът е ПП-ДБ. Малко трудно е да се прецени те какво искат.

От една страна те имат много радикална промяна за цялостна промяна на българската политическа система, което е хубаво. Проблемът е как да бъде постигнато“, коментира политологът.

Радикализмът на ПП

„При ПП-ДБ има едно сериозно разминаване между радикализма на идеите и реалното политическо влияние, което им е дадено от гласоподавателите.

И тогава този конфликт се разрешава в мисленето на нейните лидери, на ПП специално, посредством един още по-голям радикализъм, който издига като принцип „колкото по-зле, толкова по-добре, ако не можем с парламентарни средства и с резултатите от парламентарните процедури да направим реформата, то тогава ще радикализираме ситуацията в степен, в която едва ли не чрез революция ще реализираме нашата реформистка програма“.

Нещо, което ми се струва доста безразсъдно в една ситуация, в която и без това българската държава се разпада доста бързо“, смята той.

Игра с "Възраждане"

Според Минчев, категорична позиция срещу "Възраждане" имат само ДБ, както и Явор Божанков и Даниел Лорер. "За лидерите на ПП отношенията им с "Възраждане" не са разделени от червена линия или санитарен кордон. Те допускат сътрудничество с "Възраждане", само и само идеята-фикс – санитарният кордон срещу Пеевски, да бъде реализирана", уточни той.

По думите му, ако първият мандат не се реализира, вторият и третият нямат почти никакъв шанс. "Шансовете и на първия мандат са твърде ограничени. В момента се играе една игра на оневиняване – всеки гледа да оневини себе си в тази ситуация, че ще отидем на избори. И това, което Радев е казал днес в Париж: "Аз искам, един вид, правителство, внимавайте да не тръгнем заради вас пак да говорим за служебно правителство", коментира анализаторът.

"Видяхме в каква степен Румъния беше разтърсена до основи от това оперативно мероприятие, свързано с Калин Джорджеску. Състоянието, в което се намира българската държава в момента е такова, че на нас не ни трябва дори оперативно мероприятие. ние бихме могли да изпаднем в изключително тежка геополитическа ситуация при мобилизация на този тип сили на българска територия. И това трябва да го имат всички, които чертаят каквито и да е кордони и червени линии, че това е приоритет номер 1 за спасяване на българската демократична държава", предупреди Огнян Минчев.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00