Шенген по суша – какви промени ни очакват?

от NarodSvoboden

Не без контрол, а с променена организация ще работят граничните служби след приемането на България като пълноправен член на Шенген.

Патрули ще проверяват съмнителни хора и автомобили, но така че да не затрудняват трафика по пунктовете. Това обяви служебният министър на вътрешните работи.

Атанас Илков се завърна от среща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Там беше обявено, че окончателното решение за членството ни в Шенген ще бъде взето на 12 декември. Ако бъде одобрено, най-вероятно ще станем част от Шенгенското пространство на 1 януари.

Георги Димитров пътува от България за Германия. Превозва яйца и му е важно да стигне навреме не само защото стоката може да се развали, но и заради разходите, които плаща докато чака. Иска България и Румъния в Шенген:

"Няма да има опашки, най-вече да чакаме по толкова часа. Вече шести час съм тук. Там няма нищо, просто си минаваш и заминаваш".

Надеждата на шофьорите е влизането в Шенген да сложи край на безкрайното чакане.

"Аз вчера съм дошъл! Един, два дни закъснявам! Трябва да не чакаме толкова по границите! Ние искаме да сме в Шенген заради тази причина", споделя Щильон Бачоров, шофьор на тежкотоварен камион.

По-лесно преминаване на българите през пунктовете и повече работа за граничните полицаи прогнозират от МВР, ако от първи януари страната ни стане пълноправен член на Шенген.

Според министър Илков няма опасност от занижаване на контрола по контролно-пропускателните пунктове.

Как на практика ще се случи това – ще има съвместни проверки на български и румънски полицаи на границата със северната ни съседка. През първите шест месеца от присъединяването ни, граничен контрол на пунктовете с Румъния ще има, но той няма да е стопроцентов, както е сега.

“(Ще бъдат) проверявани само рисковите превозни средства, рисковите граждани", заяви Антон Златанов, директор на ГД “Гранична полиция”. Според служебния министър на вътрешните работи това ще става на база на “предварително получена информация” и “анализи”.

На границата с Турция още ден след приемането ни в Шенген ще бъде изпратена група от сто полицаи от България, Румъния, Австрия и Унгария, които ще се включат в контрола. На границата с Гърция рисковия контингент ще бъде под прицел. Проверки ще бъдат извършвани така, че да не се пречи на трафика и пътуващите дори да не разбират, че тече акция.

Присъединяването на България към Шенген ще бъде заслужено, решението – справедливо, а чувството – удовлетворяващо, каза още министър Илков. Той припомни, че много полицаи застанаха с телата си срещу трафиканти и мигранти, за да се подобри сигурността и да се стигне до последните стъпки до присъединяването. Някои от тях не оцеляха.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00