Хиновски издаде иде ли режим на тока: Вижте какво става у нас след 5 часа

Нашият производствен парк покрива до 5000-5500 мегавата. Ами ако имаме 7500? Тогава се създават тези условия за ограничение на тока, защото ние нямаме възможност за внос.

В момента всички страни около нас са гладни за електроенергия“, това заяви пред БНТ Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум.

Той посочи, че два фактора създават критичност у нас: липсата на вода във ВЕЦ-овете и извеждането от експлоатация на „КонтурГлобал“, за който министърът на енергетиката разпореди мерки за повторно пускане в експлоатация.

Дефицит на мощности

„Но това няма да реши проблема. От 10 години повтаряме, че ще дойде моментът за дефицит на генериращи мощности, регулиращи. България изпитва голям проблем в обедния връх и във вечерния връх. В останалото време имаме едно плато – ниско потребление, което нашите мощности го покриват.

Но след 5 ч., когато спират фотоволтаиците, изведнъж се оказва голям дефицит. И ние внасяме от Гърция 1300 мегавата от газови електроцентрали“, обясни той.

По думите му, въпросът за внос на ток в Украйна от региона на Балканите досега е бил конфиденциален. „С един наш доклад до Министерския съвет преди 1 месец ние предложихме схема за доставка на електроенергия за Украйна през Южноукраинската АЕЦ, с която имаме пряка връзка. Все още не е разглеждан и ние не знаем какво е положението. Това е един проект, който може да създаде сериозни възможности за възстановяване на производството в ТЕЦ-овете, но не в пиковите моменти.

Ние в пиковите моменти, студени зимни дни, нула експорт можем да правим. Само можем да внасяме. Но в останалите дни този проект, чакаме МС да вземе някакво решение“, посочи той.

Отказ от съседите

„Балканите имат навсякъде дефицит на електроенергия. Разговорите, които са водени от нашите официални служби с околните енергийни системи за внос на електроенергия, се отказват.

Нито Гърция, нито Турция, нито Сърбия, нито Македония, нито Румъния изразявта готовност за внасяне на базови количества енергия, т.е. постоянни количества. За аварийна помощ от време на време – да“, изтъкна експертът.

Гърция може да ни дава само газ, но този газ им трябва и на тях.

„Ние в момента имаме почти 4000 мегавата във фотоволтаици. Вижте баланса как в 6 ч. те дават 0 производство на електроенергия“, изтъкна Хиновски.

Той посочи, че инвеститорите във фотоволтаици у нас не създават дублиращи мощности, които да компенсират количествата електроенергия, когато фотоволтаиците спират да работят. Затова от Европа ни се налагат и сериозни глоби.

Хиновски каза още, че България е сред страните с най-ниска степен на съхраняване на електроенергия.

По думите му, невъзможността за ремонтиране на нашия ПАВЕЦ е много тежък удар върху енергийната ни система. Според него трябва да имаме и ядрени, и газови и въглищни централи. "Ние сме анатемосали въглищните централи, което е грешно и е преходен период – дали ще бъде 20-30 години", коментира експертът.

Колко ще струва

„Има периоди, в които внасяме електроенергия на 700 лв. мегаватчас. Сега, далеч от зимата. Твърдо 1000 лв. на мегаватчас ще има в пикови периоди. Това са неизбежни високи разходи“, посочи той.

Експертът каза още, че фотоволтаиците и ВЕИ-тата имат много негативен ефект, тъй като принуждават ТЕЦ-овете да работят в много къс период от време.

У нас има един дефицит от около 2000 мегаватчаса, който може да се покрие или ако случайно или има вятър, или с внос.

"Когато нямаш производство и не можеш да го обезпечиш, тогава спираш – изключваш консуматори", предупреди той.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни