Хампарцумян каза скандалната истина за бюджета: Това е целта!

Този скандален проектобюджет е една провокация, която цели отиването към нови избори. Това каза в ефира на NOVA икономистът Левон Хампарцумян, по повод предложения за гласуване бюджет от финансовия министър Людмила Петкова в Народното събрание.

"Няма да се счупи системата след 1 януари. Тази дълга почивка е отчетена от депутатите, че нищо особено няма да се случи. Да се надяваме, че след месец два ще видим един преработен и по-добър бюджет.

Това не е бюджет, а проектобюджет. Той предстои на всякакъв вид преработка. Последният проект евентуално ще се гласува. БНБ често са имали забележки, но толкова публично не е било. Но и толкова скандален проектобюджет не е имало.

Писан е с идеята, че ще провокира действия или бездействия. Той е една провокация. Най-вероятно провокацията е с цел да няма правителство. Той е само за да създаде шума", смята експертът.

"Има нереалистични обещания за увеличение на заплатите. Всички в една структура ли са еднакво добри?

Тук идеята е да се натисне за бързо гласуване. Да отидем на едни бързи избори и май или юни да има актуализация.

Този бюджет е против всякакви правила. Скоро ще мислим за програма за стабилизация от МВФ. Еврозоната е илюзия с подобен бюджет. Целят се да се разклати системата. По възможност тези, които говорят за правителство да се скарат по други причини", допълни той.

Крайна сметка

Той е на мнение, че връщането на 20-процентовата ставка за ресторантьорите е едно от малките правилни решения, но сметката ще отиде в крайния клиент.

"Това ДДС за ресторантьорите отдавна трябваше да стане. Големият въпрос дали ресторантьорите ще го прехвърлят на клиентите си. Според мен хлябът също трябва да отиде на 20%. Колкото по-лесна е сметката, толкова по-лесна за администриране.

На хартия всички ще ядем осморки, ако има ДДС само за едното. Всички искат да се пъхнат в по-ниската ставка", посочи Хампарцумян.

На въпрос какво би орязал от бюджета, Хампарцумян посочи, че това трябва да се преценява според ситуацията.

"Ролята на един политик – министър на финансите, премиер, или който и да е друг, той трябва да е честен брокер между интересите на различните групи от населението. Не може всичко на всички. Със сигурност – щом има войни около нас – очевидно трябва да се харчат пари в насока за Българската армия. Но това не става на калпак.

Увеличаването на данъци е следваща стъпка, но тя трябва да бъде обяснена на обществото. Преди това трябва да се работи по увеличаването на ефективността.

Ние имаме държавна администрация, която не е ефективна. Населението намалява, администрацията се увеличава. Корупцията е един допълнителен данък, който се плаща от добросъвестните", посочи още финансистът.

"На Игнажден първо вкъщи дойде собственик и управител на една от големите АйТи компании", разкри Хампарцумян.

Related posts

Отслабеният Иран представлява още по-голяма опасност

Пълен абсурд: Мъж получи фиш за нарушение в София, но колата му не е напускала Пловдив ВИДЕО

Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена