Украйна изригна и хвърли ръкавицата към Русия: Готова ли е за Трета световна война?

от NarodSvoboden

Два руски сухотоварни кораба, предназначени за извозване на оборудване от Сирия, аварираха в Средиземно море, като единият от тях дори потъна. Това събитие, макар и на пръв поглед незначително, носи важен сигнал за реалните способности на Русия.

Докато мнозина намират ситуацията за повод за злорадство, инцидентът поставя под въпрос готовността на Москва за големи конфликти като евентуална Трета световна война. Пропагандните послания на Кремъл често се опитват да внушат заплахата от такъв мащабен конфликт, но реалността е доста по-различна.

Защо Русия няма да бъде готова за Трета световна война?

История на неуспехите

След войната с Грузия през 2008 г. Русия инвестира 14 години в подготовка за настоящите военни действия. Въпреки това, резултатите показват, че държавата е далеч от нивото, необходимо за глобален конфликт. Финансовите трудности, липсата на технологии и провалите в авиостроенето и корабостроенето подчертават нейните слабости.

Митът, че "пауза от 4-5 години ще възстанови мощта на Русия", е лишен от реална основа. При настоящите условия страната не може да стане лидер или основен двигател на световна война.

Ограничени ресурси и съюзници

Още един проблем е загубата на надеждни съюзници. Ако Западът успее да отслаби Иран, Русия ще остане с един основен партньор – Северна Корея, чиято подкрепа е винаги обвързана с икономически облаги. Китай продължава да играе своя собствена игра, избягвайки директна военна намеса.

Война за пари срещу война за идеи

Настоящият конфликт за Русия не е екзистенциален, а по-скоро икономически. Пропагандата може да се опитва да го представи като нещо повече, но реалността е ясна – това е борба за ресурси. Евентуална Трета световна война би била война за идеи и изисква коренно различна подготовка.

Четири категории, които насърчават мита за глобален конфликт

Идеята за скорошна Трета световна война се подхранва от:

  1. Невежи хора, които приемат всичко на доверие.
  2. Наивни вярващи, които се влияят от медийните твърдения.
  3. Търсачи на сензации, използващи темата за лична популярност.
  4. Политици, които се възползват от страха за собствени цели.

Ролята на информационната война

Един от ключовите аспекти на модерните конфликти е информационната война. За съжаление, колективният Запад досега е подценявал тази част от борбата на територията на Русия. Вярването в "добрите руснаци" се провали, а пропагандната машина на Кремъл продължава да работи ефективно.

Какво предстои?

  • Локални войни ще продължат да съществуват, но глобален конфликт като в 1914 или 1939 г. е малко вероятен.
  • Русия ще се опитва да използва Украйна като компенсатор на своето военнополитическо унижение.
  • Информационната борба ще става все по-важна част от съвременните военни стратегии.

Настоящият инцидент със сухотоварните кораби е малък пример за големите проблеми на Русия. Той ясно показва, че митът за възстановяването на руския военен потенциал е далеч от реалността. В същото време, информационната и икономическа компонента на конфликтите остава решаваща за бъдещето на регионалната и глобална сигурност.

Превод и редакия: БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00