Тодор Кантарджиев стресна с признание, какво се случва с професора

Изпращам една година на изпитания, една година на трудности и една година, която можем да оценим като много успешна. Това каза в ефира на Нова телевизия вирусологът проф. Тодор Кантарджиев.

"Трябваше да взема сериозни мерки за здравето си, няколко месеца борба и горе-долу…", призна той.

"При някои хора изпитанията са доста. Важното е да вярваме, да сме оптимисти и да разчитаме на добрата помощ, на добрата дума", каза още прочутият професор.

По думите му, лекарите винаги трябва да казват истината на своите пациенти, колкото и тежко да е това.

"Като се срещнеш с лекар, ако след срещата не ти стане по-добре – никакъв лекар не е. Трябва да ти казва лекарят истината – винаги да си така информиран, за да имаш алтернатива.

Много зависи от доктора да даде човешка подкрепа. Например "Спешно отделение" е уникален филм. Един от добрите сериали. Много човешки филм.

Много тежко е, когато чуеш лоша новина за здравето си. Нужен е голям характер и желание да се пребориш", каза проф. Кантарджиев.

Маската в джоба

Експертът разкри и как се пази от тежки заболявания.

"Пазя се от инфекции, маската ми е в джоба и винаги, когато сме повече от двама, я слагам. Винаги гледам да има поток от свеж въздух. Избягвам струпване на много хора, особено на кашлящи герои.

Този сезон е много интересен. Има разнообразие на много вируси. Не сме достигнали нивото на разпространение на грипа от миналата година. В момента доминира Грип А. 70 процента са грип А. Малко ще позакъснее пика — януари, февруари.

Един учител се майтапеше – важните хора обикновено боледуват събота и неделя. От натрупаната умора и от отпускане", посочи той.

Пази ваксини в хладилника

"Като млад пазих в хладилника ваксините", каза проф. Кантарджиев, с което засмя водещата Лора Крумова, която призна, че и тя го е правила.

"Набоцкайте се тогава всички, за да няма боледуващи. Има срок на годност, но той е продължителен. Трябва да се провери при общопрактикуващите лекари, защото е грехота да стоят ваксините.

Здравият млад човек няма някаква необходимост да се ваксинира за грип, стига да се пази. Ако не се пазят – да не се чудят защо имат температура две седмици.

Толкова ваксини сме осигурили – те си казват има време. Дълги години беше така – 2018 г. 2% ваксинирани. Като се срещнеш с някакви холандци или други, които са 80% ваксинирани и се чувстваш като паразит. Сега има една програма и е по-добре", подчерта експертът.

Симптоми на грип

"Грипът, за разлика от другите инфекции, има много по-кратък инкубационен период. Ковид например той е 3-4 дни, а грипът е от 18 до 24 часа. И се сетиш – абе точно този ми кихаше, защо не му казах? А при коронавируса не си спомняш къде си бил.

Болки по мускулите, ставите, температура, кашлица, болка в очните ябълки. В 17 часа следобед е нормално да иимаш 37,2. Висока е над 38. Кожата става една сива, устните синкави – това значи липса на кислортод – веднага в болница и подаване на кислород, това е при грипа.

Контакт с болни, да си носим маска и да поддържаме хигиена на ръцете. Без нужда не трябва да си пипаш лицето изобщо.

"Нека 25 г. да има повече хубави новини за България", пожела си проф. Кантарджиев.

Related posts

Учени алармират: Светът е изправен пред глобална катастрофа

Всички празнуващи да внимават! Шампанското може да се окаже опасно

Десетки хиляди се надигнаха, а в САЩ са на тръни: Вучич заплашва тази държава с война