Става горещо: Грузинският премиер заговори за Майдан

Грузинският министър-председател Иракли Кобахидзе направи обръщение към нацията в Тбилиси. В него той заяви, че „европейски политици и бюрократи, както и местни агенти“ са отговорни за неотдавнашния „митинг с насилие“.

„Радикалите и техните чуждестранни покровители обаче непрекъснато се опитват да измислят извинения, за да дестабилизират страната и да настояват за „украинизация“ на Грузия“, допълни премиерът в обръщението си.

„Това, което те все още трябва да разберат, е, че за разлика от Украйна през 2013 г., Грузия е независима държава със силни институции и, най-важното, опитно и мъдро население, чиято устойчивост не може да бъде разклатена. „Сценарият Майдан“ няма да се случи в Грузия. Грузия е суверенна държава и грузинското правителство няма да го позволи”, добави той.

Плашене по сценарий

Сценарият на Майдана, за който Кобахидзе говори, стана нарицателно от поредицата протести, състояли се в Украйна през 2013 г., които свалиха тогавашния близък до Русия режим в страната. Преди 11 години недоволството избухна след отказа на президента Виктор Янукович да подпише споразумението за асоциирана на Украйна с Европейския съюз.

Изявлението на Кобахидзе дойде след като повече от 100 демонстранти бяха арестувани през нощта в Грузия, тъй като те са влезли в сблъсък с полицията. Както и в Украйна преди повече от десетилетие и сега в Грузия „ябълката на раздора“ е европейската интеграция и по-конкретно решението на правителството да спре преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г.

Бурни протести

Изминалата нощ беше втората поредна на протести, след като ден по-рано премиерът Кобахидзе от управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви решението за стопиране на европейския път. Демонстрантите се сблъскаха с полицията късно вечерта в петък и то в редица големи грузински градове, включително столицата Тбилиси и черноморския пристанищен център Батуми.

Кореспонденти на световни информационни агенции съобщават, че са видели протестиращи в Тбилиси да бъдат преследвани и бити от полицията, докато демонстрантите са се събирали в посока сградата на парламента за своя митинг.

Напрежението в Грузия тлее още от преди последното решение на правителството, тъй като опозицията отказа да признае изборния резултат от парламентарния вот, при който избирателната комисия в страната обяви победа за управляващата партия „Грузинска мечта“ с 54%.

Разделението в местното общество е подхранено и от позицията на президента на страната Саломе Зурабишвили, която е проевропейски настроена. Тя подкрепи становищата на опозиционният блок, че изборите са били нечестни и на 27 октомври заяви, че не признава изборния резултат. Зурабишвили подкрепи и гражданските протести от последните два дни срещу правителственото решение, замразяващо европейската интеграция.

Related posts

Какво е GAPS и как помага на аутистите

Самолет изхвърча от пистата в Ирландия при мощна буря ВИДЕО

Първи СНИМКИ и ВИДЕО от огнения ад в “Овча купел 2” в София