Смешният плач на „дерибеите“ на Доган

„Каквото и да ви говорят, винаги става въпрос за пари“.

Тази стара максима, приписвана на Стайнбек, важи и в наши дни. А и по нашите ширини, където открай време си има едни дерибеи, които – независимо какво говорят, всъщност се интересуват само от пари. При това – най-вече от заграбването им.

Доказа го за енти път един от най-фалцетните представители на „дерибеите“ на Ахмед Доган – Валентин Тончев.

Настоящият „земеделец“ от АПС и бивш депутат от ДПС се появи в сутрешния блок на bTV, за да огласи поредните опорки срещу основния враг на дерибеите – председателя на ДПС Делян Пеевски. Разбира се, гарнирани с всякакви мантри, че говорел за ценности.

Оказа се обаче, че поводът за новия залп срещу Пеевски не само няма нищо общо с ценностите (както впрочем и досега), а и че е най-битовият възможен – макар сами да се изключиха от редиците на ДПС като се кандидатираха за депутати от АПС, „земеделците“ искат да продължават да получават държавната субсидия, полагаща се на „Движението за права и свободи“.

На какво отгоре, не е ясно, но тя – кохортата на Доган, воглаве със самия него, е свикнала да лежи и паразитира на чужд гръб. Както лъсна и от скандалите около окупираните от бившия почетен председател на ДПС в продължение на десетилетия сараи, принадлежащи на частна фирма и личните му разходи заплащани дълги години от субсидията, получавана от движението.

А също и от всички афери, разкрили факта, че едни от най-приближените му хора, са олигарси, които притежават активи за десетки милиони, а официално да декларират, че живеят от едната депутатска заплата.

Но да се върнем на субсидията.

Макар Доган и дерибеите му вече от месеци официално да са част от съвсем друга формация – АПС, те продължават да се оглеждат в чуждото. И не само че в лицето на Тончев и на ментора му – разследвания от европрокуратурата евродепутат Илхан Кючюк, ронят сълзи по телевизиите в смешен плач, ами и заявиха, че щели да сезират за това, че не получават чуждата субсидия, OFAC, както и US посланика Кенет Мертен.

Защото -видиш ли – трябвало да се изясни „коя е тази банка, която е издала сметка на лице, санкционирано от САЩ по „Магнитски“. Впечатляващо!

Да оставим настрана, че както и от Европейската комисия подчертаха в няколко свои позиции, санкциите на САЩ по „Магнитски“ нямат правно действие нито на територията на България, нито в която и да било от страните-членки на ЕС.

Да оставим и настрана, че конкретно срещу Пеевски санкциите бяха наложени въз основа на публикации в „Уикипедия“ и доноси от кръга „Капитал“ на олигарха Иво Прокопиев, проявяващ се в последните месеци като основен защитник на Доган и „дерибеите му“.

Фактът, че обвиненията срещу Пеевски са несъстоятелни, впрочем беше отбелязан преди няколко години в интервю, публикувано от „Труд“ от новоизбрания прокурор на Лос Анджелис Нейтън Хохман, който беше и сред американския екип адвокати на председателя на ДПС.

Ама като са тръгнали да пишат писма до OFAC и US посланика за санкциите по „Магнитски“, вместо да бомбардират дипломатите със смешен плач, че нямат достъп до парите на чужда партия, то „дерибеите“ могат да стартират списъка с нещо далеч по-истинско и съществено. Със себе си.

Например за необяснимото богатство на бившия съпредседател на ДПС и настоящ депутат Джевдет Чакъров и колегата му Рамадан Аталай, които се оказаха олигарси в сянка и партньори по интереси в сектора на енергетиката с Иво Прокопиев. А на хартия се води, че живеят само от депутатски спестявания.

Или пък с обвиняемия за търговия с влияние депутат от АПС Джейхан Ибрямов, който беше хванат на столичен паркинг да взема подкуп от 100 000 лева белязани банкноти, оставили маркировката си по ръцете му при броенето и изкара цялата предизборна кампания в ареста. След две решения на съда, който – въз основа на представените доказателства, счете, че има достатъчно данни за извършено престъпление и го остави зад решетките.

Същият този Ибрямов в момента е на свобода, само защото междувременно се сдоби отново с депутатски имунитет и макар прокуратурата да поиска свалянето му, няма как то да бъде гласувано заради блокажа на Народното събрание. А самият той отказва да си даде доброволно защитата срещу наказателно преследване. Защо ли?

В списъка впрочем също така може да бъдат добавени и разкритията, че пари от кредит, предоставен от ББР на обвиняемия бизнесмен Румен Гайтански са потънали в джобовете на самия Ахмед Доган.

Или пък, че евродепутатът Илхан Кючюк е разследван от седмици от Европейската прокуратура по сигнал за източване на средства на Европарламента. Изобщо списъкът с данни – при това доста сериозни, а не от превзетата от Прокопиевия кръг „Капитал“ българска секция на „Уикипедия“, за корупция в средите на „земеделците“ на Доган е доста голям.

И вероятно би заинтригувал властите в САЩ. За разлика от жалбите на същите тези „земеделци“, че видиш ли властите у нас не им давали достъп до парите на нямаща вече нищо общо с тях партия.

Related posts

Какво е GAPS и как помага на аутистите

Самолет изхвърча от пистата в Ирландия при мощна буря ВИДЕО

Първи СНИМКИ и ВИДЕО от огнения ад в “Овча купел 2” в София