Семената на живота: Проба от астероид шокира целия свят

от NarodSvoboden

Проба от астероида Рюгу, върната на Земята от японската мисия "Хаябуса-2", бързо е колонизирана от земен живот, дори при строгия контрол на замърсяването, пише Физ.орг, позовавайки се на британско изследване.

Според хипотезата за панспермията "семената" на живота съществуват навсякъде във Вселената и пътуват през нея от едно място към друго.

Откриването на извънземен живот върху астероиди или в метеорити би имало дълбоки последици за разбирането на произхода и разпространението на живота във Вселената.

Съобщения за микроорганизми, открити в хондритни метеорити, отдавна подхранват дебатите за извънземен живот, достигащ Земята, и вероятно като произход на живота тук.

И въпреки че изследванията стигат до заключението, че тези микробни сигнатури са просто земни замърсители, аргументите за това, че те са извънземни пътешественици, продължават.

Авторите на настоящото изследване от лондонския Импириъл колидж са открили, че върната от космоса проба от астероида Рюгу бързо е била колонизирана от земни микроорганизми, дори при строгите мерки за контрол на замърсяването.

В изследването, публикувано в сп. Meteoritics & Planetary Science, учените са анализирали проба A0180, малка частица, събрана от мисията "Хаябуса-2" от астероида 162173 Рюгу.

Въпреки изключителните мерки да се предотврати замърсяването ѝ, по повърхността на пробата са наблюдавани пръчици и нишки от органична материя, интерпретирани като нишковидни микроорганизми.

Вариациите в размерите и морфологията на тези структури наподобяват познатите земни микроби. Наблюденията показват, че изобилието на тези нишки се променя с течение на времето, което предполага растеж и спад на прокариотна популация.

Статистиката за популацията показва, че микроорганизмите произхождат от земно замърсяване по време на етапа на подготовка на пробата, а не са местни за астероида.

Резултатите от изследването сочат, че земната биота бързо е колонизирала извънземния материал, дори при строг контрол на замърсяването.

Авторите му препоръчват подобрени процедури за контрол в бъдещи мисии за връщане на проби, за да се предотврати микробна колонизация и да се гарантира целостта на извънземните образци.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00