И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и заместник главният прокурор Елена Каракашева участваха в кръгла маса на тема: „Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства.
Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия“. Форумът, организиран от Европейския център за транспортни политики и Сдружение „Ангели на пътя“, се проведе в Съдебната палата в гр. София.
Пред участниците в кръглата маса и.ф. главен прокурор посочи, че при разследванията на катастрофи със загинали всеки магистрат е длъжен да прояви най-вече съпричастност и в най-висока степен професионализъм, за да облекчи страданието на близките. „Тези дела следва да се решават в кратки срокове, макар невинаги това да зависи от нас. Няма да се поколебая да изпълня правомощията си тогава, когато някой колега допусне грешка и неглижира работа си по този тип дела“, заяви Борислав Сарафов.
Главният прокурор се обърна към родителите и близките на загинали при пътнотранспортни произшествия деца, като ги увери, че освен на подкрепа от страна на прокуратурата, могат да разчитат и на неговата чисто човешка подкрепа за каузата им. „Нашите срещи в рамките на последната година и половина са тежки, но ползотворни.
Диалогът ни е важен, защото ражда идеи, чрез които може да се удовлетвори нуждата ви от справедливост“, допълни Борислав Сарафов. Той припомни, че в концепцията му в рамките на процедурата за избор на главен прокурор на Република България е поставил основен акцент върху ускоряването на експертизите и разследванията, свързани с тежки пътнотранспортни произшествия.
Борислав Сарафов се обяви и за запазване на законовата мярка, която в момента е атакувана пред Конституционния съд, автомобилите на водачи в нетрезво състояние да бъдат отнемани, както и за въвеждане на възможност трафични данни от мобилните оператори да могат да се предоставят на разследващите органи и при пътнотранспортни произшествия.
В момента българският Наказателно-процесуален кодекс допуска трафични данни да се събират само за тежки умишлени престъпления. Главният прокурор настоява и в случаи на катастрофи, предизвикани от шофьори, употребили алкохол или наркотични вещества, наблюдаващите прокурори да повдигат обвинения за престъпления, извършени с умисъл.
„Съдебна реформа е институциите да бъдат снабдени с необходимите оръжия. Когато нямаме закон – нямаме оръжия и сме с вързани ръце. Съдебна реформа не е смяната на един човек с друг, а изграждането на работещи механизми и институции за защита на пострадалите“, посочи и.ф. главен прокурор.
Председателят на Европейския център за транспортни политики и един от организаторите на дискусията Диана Русинова благодари на Борислав Сарафов за активното участие на прокуратурата в търсенето на решения на наболелите проблеми на пътния травматизъм, които засягат цялото общество.
В кръглата маса участваха още административният ръководител на Софийска градска прокуратура Илиана Кирилова, заместник-градските прокурори Христо Кръстев и Десислава Петрова, и.ф. директор на Националната следствена служба Ивелина Христова, близки и роднини на загинали при тежки пътнотранспортни произшествия, представители на МВР, Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата”, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация", представители на академичната общност, експерти.