Президентът Владимир Путин заяви, че Русия ще разработи изкуствен интелект с партньори от БРИКС и други страни, в опит да предизвика господството на Съединените щати в една от най-обещаващите и решаващи технологии на 21-ви век, съобщи "Ройтерс".
Говорейки на водещата руска AI конференция, Путин каза, че новата AI Alliance Network ще включва национални асоциации и институции за развитие в областта на AI от страните от BRICS и други заинтересовани държави.
„Русия трябва да участва при равни условия в глобалната надпревара за създаване на силен изкуствен интелект. Точно над модерните решения работят руските учени в момента“, каза Путин на конференция за AI в Москва.
„Каним учени от цял свят да се присъединят към сътрудничеството“, добави той.
Западните санкции, предназначени да ограничат достъпа на Русия до технологиите, от които се нуждае, за да поддържа войната си срещу Украйна, доведоха до спиране на износа за Русия от големите световни производители на микрочипове, ограничавайки силно нейните AI амбиции.
Доминиращият кредитор в Русия Sberbank SBER.MM оглавява развитието на AI в Русия, но главният изпълнителен директор на Sberbank Герман Греф призна през 2023 г., че графичните процесори (GPU), микрочиповете, които са в основата на развитието на AI, са най-трудният хардуер за Русия за замяна.
В сряда банката каза, че националните асоциации за изкуствен интелект от членовете на БРИКС Бразилия, Китай, Индия и Южна Африка, но също и от Сърбия, Индонезия и други страни извън БРИКС , са се присъединили към мрежата на AI Alliance.
В него се казва, че мрежата ще улесни съвместното изследване на технологиите и регулирането на ИИ и ще предостави възможности продуктите на ИИ да се продават на пазарите на страните членки.
САЩ и Китай господстват с AI
Съединените щати и Китай са най-големите сили на ИИ в света и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп създаде позиция „ИИ и крипто цар на Белия дом“, за да гарантира, че Съединените щати остават най-богатата и технологично напреднала сила в света.
Но ходът на Путин да се съюзи с Китай може да промени динамиката на надпреварата за ИИ.
Русия е една от 10-те страни, включително САЩ, Китай, Великобритания и Израел, които разработват свои собствени генеративни AI модели. Консултантската компания Yakov and Partners, управлявана от бивши служители на McKinsey в Москва, казва, че това й дава потенциал да стане много по-значим играч.
Русия вижда използването на AI технологии във всички сектори, добавяйки 11,2 трилиона рубли (109 милиарда долара) към брутния вътрешен продукт през 2030 г., в сравнение с 0,2 трилиона рубли (1,9 милиарда долара) през 2023 г.
Нейната стратегия за ИИ също така казва, че 80% от всички руски работници трябва да имат умения за ИИ до 2030 г., в сравнение с 5% през 2023 г., докато инвестициите в ИИ трябва да нараснат седем пъти до 850 милиарда рубли.
Сбербанк, която разработи генеративен AI модел, наречен GigaChat, и технологичният лидер Yandex YDEX.MM , със своя модел YandexGPT, доминират вътрешния пазар на AI в Русия.
Понастоящем Русия е на 31-во място от 83 държави по внедряване, иновации и инвестиции в ИИ според базирания в Обединеното кралство индекс на ИИ на Tortoise Media, доста зад не само Съединените щати и Китай, но и други членове на БРИКС Индия и Бразилия.
Инструментът за жизненост на изкуствения интелект на Станфордския университет, който оценява 36 държави въз основа на 42 показателя за изкуствен интелект, включително научноизследователска и развойна дейност, класира Русия на 29-то място.