Проф. Август Иванов беше вписан в Златната книга на Патентно ведомство за 2024 година

от NarodSvoboden

Днес в залата на Централната патентна библиотека се състоя четиридесет и втората церемония по вписване на видни български изобретатели, откриватели и селекционери в Златната книга на Патентно ведомство на Република България.

Инициативата по вписването в Златната книга е учредена през 1981 г. по повод честването на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Книгата се отваря веднъж годишно, за да бъдат добавени нови имена или екипи, постигнали върхови постижения, като израз на уважение, почит и обществено признание.

Сред присъстващите официални гости бяха заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, заместник-председателят на Българската академия на науките чл.-кор. дтн Стефан Хаджитодоров, заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров, и.д. председателят на Българския институт по метрология Паун Илчев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, както и ръководителят на Центъра за компетентност КВАЗАР академик Чавдар Руменин, зам.-директорът на Института по роботика и ръководител на Секцията „Сензори и измервателни технологии в роботиката и мехатрониката“ проф. д-р Сия Лозанова – вписани в Златната книга на Патентно ведомство, изобретатели и рационализатори.

Приветствие към присъстващите на церемонията отправи председателят на Патентно ведомство инж. Оля Димитрова, която поздрави присъстващите и подчерта, че с тази уникална по рода си морална награда досега са отличени повече от 160 български учени и изобретатели, измежду които авторите на 17 български открития.

Сред тях са имената на акад. Георги Наджаков – откривателят на фотоелектретите, акад. Ангел Балевски и чл.-кореспондент Иван Димов – създатели на „Метода за леене с противоналягане“, акад. Любомир Желязков – създателят на българската фармация, акад. Павел Попов и проф. Тодор Рачински – български селекционери, създатели на най-висококачествените сортове пшеница в света, инж. Никола Белопитов – автор на първия български патент, регистриран в чужбина – „Методът Белопитов“, създател на заводите Елпром, Силнотоков, Слаботоков и др., акад. Никола Съботинов, създател на нов вид газови лазери с пари на меден бромид и др.

Г-жа Димитрова обяви, че новото име, което тази година се вписва в Златната книга на Патентно ведомство е това на проф. д-р инж. Август Йорданов Иванов, директор на Института по роботика – БАН, който работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект и нано- и микротехнологиите.

Председателят на Специализираната комисия за Златната книга към Патентното ведомство проф. Стефан Стефанов, който е и председател на Комисията по интелектуална собственост към Техническия университет в София, представи научните постижения и патенти на отличения проф. Август Иванов и неговия изключителен принос към науката, като му пожела да продължава да вдъхновява младото поколение и да издига нивото на научните постижения у нас и по света.

Зам.-министър Давид Сукалински и председателят на ПВ Оля Димитрова връчиха художествената статуетка „Икар“ и почетен диплом (копие на страницата от вписването в Златната книга).

В приветственото си слово д-р Сукалински изтъкна, че вписването в Златната книга е една от най-престижните награди, които се връчват у нас в знак на уважение към български върхови постижения на изобретатели, откриватели и селекционери.

Проф. Август Иванов изрази своята сърдечна благодарност за високата оценка на неговия труд към Патентното ведомство, както и към членовете на Комисията и подчерта, че за него е висока чест добавянето на името му в Златната книга на откривателите и изобретателите. Той благодари специално и на своите колеги от Института по роботика – БАН и отбеляза ролята на Академията в създаване на условия и мотивация на учените.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00