Политоложка видя светлина в края на тунела за правителство, посочи коя партия се държи адекватно

от NarodSvoboden

Няма как да се сформира работещо мнозинство в Народното събрание без ГЕРБ. Предстоящата лидерска среща между ГЕРБ и ПП-ДБ дава надежда, че ще бъде направен опит да се сформира управленско мнозинство както за избор на председател, така и за създаване на правителство.

Ако ПП не се вразуми и не спре да налага диктата на малцинството – позната от миналото практика на тази политическа партия да се опитва да се налага, отиваме на избори. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" политологът и бивш заместник-ректор на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Милена Стефанова.

Проверка на възможностите

"Всъщност това, което се случи, беше проверката дали може да се формира алтернативно мнозинство без ГЕРБ – видя се, че не може, оттук нататък аз мисля, че процесът ще се ускори", каза тя и посочи, че нашият конституционен процес е така направен, че преди да се конституира председателят на Народното събрание не могат да се образуват политически групи, президентът не може да връчва мандати, и това е времето, което изцяло е във властта на депутатите.

Но съществува понятието "разумен срок", така че рано или късно ще има избор на председател на парламента и няма да има конституционна криза в тази посока, смята тя.
“Чистата парламентарна аритметика показва, че им трябва три политически листи: ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и трети евентуално БСП или ИТН. А може би и четирите заедно. Тогава се получават 144 депутата като евентуално мнозинство, което ще бъде много тежко мнозинство. Виждаме, че диктатът на малките формации показва много голямо влияние в момента върху потенциалните преговори” посочи политологът.

Адекватно поведение

Според проф. Стефанова от политическите партии в парламента в момента ДПС "Ново начало" държат много адекватна позиция, които не предявяват претенции, а "само си гласуват "против" и си мълчат". Адекватна позиция заемат и ГЕРБ-СДС, тъй като те трябва да могат да защитят и своята позиция заради избирателите, които са гласували за тях, "и няма как вечно да правят някакви компромиси и отстъпки".

Адекватна е позицията и на ДБ, които не искат да компрометират възможността да запазят що-годе някакъв тип демократичност при вземането на решението си за председател на Народното събрание, гласувайки в едно мнозинство с "Възраждане".
Има криза в партийната система, посочи още проф. Стефанова, което според нея води до криза и в представителството. “Тази криза в партийната система се прояви от четири години насам много по-сериозно отколкото преди това, защото преди това в някоя партиите бяха видими процеси на ерозия, като в БСП, но там нещата бяха по-невидени в сравнение с ДПС, която е много силно затворена като организация”.
“Никой не очакваше разцеплението в ДПС, но то се получи, и то се получи точно по начин, по който застраши останалите. Това разделение, вътре в ДПС, ще продължава още дълго време да оказва влияние на политическия процес, така че останалите политически играчи ще трябва да се съобразят с тази ситуация.

Но не мога да ги делят и да ги противопоставят – това е погрешно. Трябва там нещата да се оставят да се решат по вътрешнопартийните им канали, може би с намесата на съдебните институции".
Ерозия има и в ГЕРБ, обясни още тя, което според нея не се дължи на разцепление вътре в партията, а заради някои практики, които не са много подходящи за развитието на една демократична държава с правов ред.

Криза в партиите

"Другата характерна особеност за тази криза в партийната система е, че градска десница дълго време не можеше да се консолидира по някакъв начин и не успяваше дори да излъчва представителство в Народното събрание".
Според политолога в последните няколко години се търси някаква подмяна на активните партии в партийната система, които да донесат някакъв различен прочит, което е доста опасно. За нея парламентарната република е най-подходящата форма за управление в България именно поради този тип различия в ценностните ориентации, които имат хората, и в интересите, които са генерират на базата на тези общи ценности.

"Това, което ни липсва, е една модерна съвременна политическа култура в партиите. Скоро няма да се появи абсолютното мнозинство, този спасител не се вижда на хоризонта и затова трябва политиците да седнат и да разговарят цивилизовано и да постигат съгласия помежду си", заключи политологът проф. Милена Стефанова.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00