България е включена в групата на изоставащите държави в Европейския съюз след замерване на Индекса за енергиен суверенитет, според проучване на Европейския съвет по външни отношения.
В групата на изоставащите са още Белгия, Ирландия, Литва и Малта и се посочва, че страните в нея са изправени пред значителни предизвикателства, като разчитат в голяма степен на вноса на енергия и показват ограничен напредък в други области.
Австрия, Кипър, Чехия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия и Испания поддържат задоволителни средни резултати и балансират между голямата зависимост от вноса на енергия с напредъка в поне една област, като например най-високото ниво на чистота на Австрия (9,7).
Енергийната независимост продължава да бъде слаба страна на Европейския съюз, като средният резултат за целия ЕС е едва 4,0 от 10, което е само с 0,4 пункта повече в сравнение с 2023 г., показва Индексът за енергиен суверенитет.
През 2022 година държавите-членки бяха принудени да намалят драстично зависимостта си от руския газ. Ако през 2021 година делът на вноса на газ от “Газпром” в ЕС, беше над 40 на сто, то през 2023 година обемите вече бяха на 8%.
Европейският съвет за външни отношения отчита това като огромно постижение за Съюза, но повечето държави от ЕС остават силно зависими от вноса на нефт, газ, въглища и електроенергия от други държави.
За да подобрят енергийния си суверенитет, държавите – членки на ЕС трябва да се съсредоточат по-силно върху осигуряването на алтернативни енергийни източници, за да защитят доставките си от бъдещи геополитически сътресения, се казва в проучването.