Нов скандал със строеж до Народния театър и изсичане на здрави дървета

от NarodSvoboden

Временният главен архитект на София Богдана Панайотова няма намерение да оттегли заповедта си, с която одобри план за строеж на нова офис сграда на метри от Народния театър.

Това става въпреки призивите от почти всички партии в столичния общински съвет, както и от експерти и архитекти, пише в. "Сега".

"Синият лъв"

В началото на декември се разбра, че временният шеф на Направление "Архитектура и градоустройство" в столицата е допуснала проектирането на 6-етажно здание в двора на ресторант "Синият лъв" на ул. "Иван Вазов"№3, на метри от Градската градина. Предвижда се под новата сграда да има и подземен паркинг на две нива. Както е известно, преди около 20 г. земята под "Синият лъв" бе продадена от областния управител на фирма на собствениците на сметопочистващата компания "Титан".

След като се разшумя! Спират събарянето на къщата в София, където е живял Ататюрк

Самата Панайотова не дойде на извънредното заседание на градоустройствената комисия в СОС, която се събра специално по темата, но представител на НАГ поясни, че от направлението продължават да настояват, че заповедта е законосъобразна.

"Като представител на направлението не мога да кажа нищо друго, освен че поддържам нашия акт. Заповедта е факт, към момента тя не е изпратена за съобщаване на заинтересованите лица. Това са непосредствените съседи на имота, в който се предвижда свързаното застрояване. Предлагам процедурата по съобщаване да продължи и след това тези, които имат права, а това е всеки един от нас, могат да подадат възражение в 14-дневен срок от публикуването на съобщението от район "Средец", поясни арх. Моева.

Против се обявиха членове на комисията по екология в миналия СОС, които през 2023 г. няколко пъти заседаваха по казуса със "Синият лъв". Те призоваха Панайотова да оттегли заповедта си, с аргумент, че има противоречие между нея и предишни решения на комисията.

Изсичане на дървета

Издаденият от Панайотова документ приема, че през януари м.г. екокомисията е дала съгласие в терена до Народния театър да се отсекат 21 от 25-те съществуващи здрави дървета. Бившият шеф на комисията Лорита Радева от ГЕРБ вече опонира, че всъщност миналогодишното решение изисква изследване дали не може да се запази по-голяма част от растителността. Вчера тя потвърди, че Панайотова не може да ползва решението от 2023 г. като основание да разреши проекта за нова сграда.

"Заповедта на главния архитект стъпва на твърдение, което е невярно, и от гледна точка на комисията по екология това е порок на издадения административен акт", подчерта Лорита Радева.

По-неясна позиция зае представителят на министерството на културата (МК), което преди години е съгласувало инвестиционното намерение. Шефът на инспектората за опазване на културното наследство Александър Трайков заяви, че в случая общественият интерес трябва да е водещ, но че не е в неговите компетенции да определи какъв е този интерес.

"Като проблем казусът със "Синият лъв" съществува много отдавна. Мнението на МК е, че трябва да се запази общественият интерес, но аз не съм компетентен да кажа какъв е той. На линия сме за нови проверки, ако има нужда от такива. Ако трябва сградата в двора на "Синият лъв" да се обяви за културна ценност, също бихме могли да съдействаме. Въпросът е нещата да се случат в спешен порядък", коментира Трайков.

Може ли да се обжалва

На заседанието бе казано, че ако Панайотова не оттегли сама заповедта си, съдебното обжалване би било с неясен резултат.

"Ако заповедта все още не е влязла в сила, административният орган има право в едномесечен срок да я преразгледа и оттегли. Другият вариант е да изпрати заповедта в съда и пред съда да я оттегли. Първият вариант не е приложим, тъй като има непосредствено съдебно оспорване.

Приложим е вторият, който ще даде стабилитет на действията. И в двата случая трябва да се подаде жалба от лице с правен интерес, което ще направи жалбата допустима. В случая ми се струва, че такава жалба няма да има. Кметът на района не е активно легитимиран да я подаде и жалба от негова страна трудно ще издържи в съда.

Като съсед на бъдещото строителство министерството на отбраната би могло да е заинтересована страна", поясни юристът и експерт към комисията по градска среда Борис Милчев.

Той поясни, че възможности за преразглеждане на заповедта все пак има: ако се установят "съществени нарушения" при нейното издаване.

"В едногодишен срок органът отново може да преразгледа своя акт. По реда на Закона за устройството на територията кметът на града и общинският съвет също могат да преразгледат заповедта, като за това няма срок, допускайки преразглеждане на устройствения план на основание установяване на "съществени нарушения" на законодателството", посочи още Милчев.

И Борис Бонев от "Спаси София" призова главният архитект да отмени заповедта си, защото тя се позовава на несъществуващо решение в общинския съвет.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00