На ръба на Трета световна война: САЩ казаха на Путин ще изпратят ли ядрено оръжие на Украйна!

По света все повече се говори за увеличаващата се заплаха от ядрена война, не на последно място заради новите заплахи на руския президент Владимир Путин срещу Запада. Някои говориха и за възможността за връщане на ядрения статут на Украйна, пише Newsweek.
Русия актуализираха ядрената си доктрина с предшестващи промени. Тогава Путин заяви, че Русия “си запазва правото да използва ядрено оръжие в случай на агресия, включително ако противник, използващ конвенционални оръжия, представлява критична заплаха“, предава “Фокус”.
Съединените американски щати обаче отрекоха слуховете за намерения да прехвърлят ядрени оръжия на Украйна.
“Ние не планираме да въоръжаваме Украйна с ядрени оръжия“, подчертаха от Белия дом в коментар за Newsweek.

Промяна на ядрената доктрина на Русия

През ноември 2024 г. Русия актуализира своята ядрена доктрина, като президентът Владимир Путин подписа изменения, които разширяват критериите за евентуално използване на ядрено оръжие.

В новата версия се подчертава, че Русия може да прибегне до ядрени средства при "критична заплаха за суверенитета на държавата", включително при атака с конвенционални оръжия, дронове или ракети с голям обсег, ако това бъде преценено като заплаха за държавната цялост или сигурност. По-рано доктрината разглеждаше употребата на ядрени оръжия само в случай на опасност за съществуването на самата държава.

Промяната е обвързана с влошените отношения със Запада и директно с конфликта в Украйна, където западните оръжия увеличиха възможността за нападения на руска територия.

Доктрината е също сигнал към международната общност, като акцентира върху неприемливостта на по-нататъшна ескалация от страна на НАТО и САЩ. Този ход беше критикуван от западни страни, които го нарекоха „безотговорен“ и предупредиха, че подобно разширяване на доктрината увеличава риска от ескалация на глобален конфликт.

Ефектът "Тръмп"

Преди да бъде преизбран за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че би могъл да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа, но конкретен план за това не е публично представен. Той намеква, че е готов за преговори, включително за компромиси, които могат да включват „замразяване“ на конфликта.

Това би могло да означава фактическо признаване на окупираните от Русия територии като част от тяхната сфера на влияние, което предизвиква опасения в Украйна и сред западните съюзници.

Според информации от екипа на Тръмп и анализи, неговият подход може да включва уверения, че Украйна няма да се присъедини към НАТО в продължение на 20 години, в замяна на продължаваща подкрепа за отбраната на страната от страна на САЩ. Възможни са и предложения за създаване на буферни зони между руските и украинските сили.

Това обаче се приема със скептицизъм, тъй като някои експерти предупреждават, че подобни действия могат да доведат до „пълзяща окупация“ на Украйна от Русия​.

Тръмп вероятно ще се фокусира върху постигане на бързи резултати, които той може да представи като успех, но точният подход ще зависи от динамиката между САЩ, Украйна, Русия и техните съюзници.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни