На националния си празник: Румънците пак са на избори

Румънците в страната и чужбина избират днес новия състав на парламента, след като седмица по-рано гласуваха за президент.

Според данни на Постоянния изборен орган от 31 октомври румънските граждани с право на глас са 19 002 912, от които 18 011 923 са с постоянен адрес в страната, а 990 989 – в чужбина.

На територията на Румъния са открити 18 968 избирателни секции, а в чужбина – 950.

Време за гласуване

Гласуването започва в 7:00 часа и завършва в 21:00 часа с възможност за удължаването му до 23:59 часа, ако пред някоя от секциите има чакащи.

Румънците в чужбина имат възможност да подадат своя глас за парламентарните избори в два поредни дни – събота и неделя. Възможен е също и вот чрез кореспонденция.

Битка за места

За място в двукамарния законодателен орган ще се борят 31 партии и съюзи, както и 19 организации на националните малцинства, сред които и българското. Партиите трябва да съберат най-малко 5 процента от гласовете, за да влязат в парламента.

Над 8000 кандидати влизат в надпреварата за място в Камарата на депутатите или в Сената, информира агенция Аджерпрес, позовавайки се на данни на Централното избирателно бюро.

Броят на членовете на румънския парламент варира във времето, като в момента те са 466 – 330 депутати и 136 сенатори. На днешния вот предстои да бъдат избрани 465 парламентаристи – съответно 331 депутати и 134 сенатори, посочва телевизия Евронюз-Румъния.

Парламентарните избори, които идват седмица след състоялия се на 24 ноември първи кръг на президентските избори, съвпадат с националния празник на Румъния – Денят на обединението от 1918 г.

Ситуацията в момента

Изборите идват в напрегнат момент, след като Конституционният съд на страната поиска в четвъртък повторно преброяване на гласовете от първия кръг на президентските избори и отложи за 2 декември произнасянето си по искането на един от кандидатите за анулиране на изборния кръг.

Вотът на 24 ноември беше спечелен от Калин Джорджеску – малко познат доскоро крайнодесен кандидат, а на второ място се класира лидерката на десноцентристка опозиционна партия Съюз за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони. Премиерът и досегашен лидер на социалдемократите Марчел Чолаку остана трети.

Последното социологическо проучване, публикувано в четвъртък, показва възход на националистическия Алианс за обединение на румънците (АУР), който изпреварва управляващата Социалдемократическа партия (СДП).

Според анкетата, осъществена от компанията AtlasIntel в периода 26-28 ноември 2024 г., АУР получава подкрепата на 22,4 процента от анкетираните, на второ място е управляващата СДП с 21,4 процента, а на трето – опозиционният ССР със 17,5 процента.

На четвърто място се нарежда участващата в управлението Национално-либерална партия (НЛП) с 13,4 процента, а последната партия, която би влязла в парламента според анкетата, е Демократичният съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) с 5,5 процента.

Изданието "Политико" коментира, че "това са най-важните избори в Румъния за последните 35 години", като отбелязва, че парламентарният вот ще покаже дали страната ще се насочи към крайната десница.

"Дали шокиращата победа на националиста Калин Джорджеску на първия кръг на президентските избори в Румъния е просто аномалия или страната членка на ЕС и НАТО е изправена пред сериозно ориентиране към крайната десница? Това е въпросът, който витае в момент, когато румънците се връщат към урните, за да изберат парламентаристи", пише изданието.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Related posts

Какво е GAPS и как помага на аутистите

Самолет изхвърча от пистата в Ирландия при мощна буря ВИДЕО

Първи СНИМКИ и ВИДЕО от огнения ад в “Овча купел 2” в София