Кристалина Георгиева ни го каза право в очите: Ако решим да харчим повече… ВИДЕО

от NarodSvoboden

България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната. Това посочи в ефира на NOVA управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.

По думите ѝ страната ни е напът да реши проблема с по-високата инфлация, като прогнозите са тя да бъде 2,6% през следващата година. Към момента процентът е 2,8.

„Но ако през този период решим да харчим повече, отколкото имаме, и в нашите критерии за еврозоната се появи нова дупка – този път бюджетен дефицит, действително ще отложим влизането си.

Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай, както стана с Шенген”, посочи Георгиева.

Бюджет 2025

Относно критиките, които дойдоха от БНБ към Бюджет 2025, управляващият директор на МВФ посочи:

„Това не се случва често и според мен се случи обективно по една единствена причина. В Европейската централна банка работят много добре с Българската народна банка, Комисията също работи добре с Министерството на финансите.

Изградиха се очаквания, че най-сетне ние ще преодолеем едно единствено ограничение, което имахме – инфлацията, и сега се изправяме пред риска да има и ново ограничение.

Затова БНБ каза: „Внимавайте, нека да сме по-реалистични”. Да, може би приходите ще се увеличат. Да не забравяме, че ние искаме да ги увеличим с еднократни действия, а не със системна политика за увеличаване на приходите”.

По думите ѝ в Европа има разбиране за това, че трябва да се въведе повече динамизъм в европейската икономика, ако тя иска да се състезава успешно с тези, които са по-добре от нея днес.

„Глобално, растежът през тази година е сравнително устойчив – 3,2%. Предвиждаме 3,2% за следващата. Видяхме, че американската икономика се представи по-добре, отколкото ние очаквахме в началото на годината.

Докато европейската се представи малко по-зле, отколкото бяха нашите очаквания. Защо? Каква е разликата между Щатите и Европа. Най-вече три неща”, обясни Георгиева.

Независимост в САЩ

И поясни: „Първо – САЩ имат енергийна независимост, достъп до сравнително по-евтина, изобилна енергия. Европа, особено след войната в Украйна, трябваше да се адаптира към нова енергийна реалност.

Погледнато отстрани – европейците могат да се гордеят с това, което постигнаха. Толкова бързо да се пренасочат от голяма зависимост от Русия към относителна стабилност в енергийния пазар е немалко. Това обаче остава по-сложна тема за Европа.

Второ – САЩ имат капиталови пазари, които работят много по-интензивно, отколкото тези в Европа. Старият континент разчита повече на банковата система, докато САЩ – на капиталовия пазар.

В този капиталов пазар в Щатите има лесен достъп до рисков капитал, което означава, че иновациите там се превръщат в компании, а компаниите стават глобални лидери много бързо. Това в Европа не се случва. Ние нямаме тази енергия.

Третата разлика – в САЩ има огромен достъп до човешки капитал. В Европа положението е по-сложно. Ние сме по-бързо остаряващи и все още не сме си решили темата за това как ще можем да осигурим работна ръка за нашата икономика.

Такава, каквато новата икономика, която е много по-технологично зависима, изисква”, е нейното експертно мнение.

Икономичеки проблеми

„Светът се променя много бързо. Виждаме как трансформацията на икономиките вдига някои нагоре и сваля други. Европа има огромен потенциал да запази ролята си на мощен фактор в световната икономика, само ако си реши проблемите.

Надявам се, че големите икономики в Европа ще преодолеят техните собствени ограничения и ще намерят път към това да са отново лидери в растежа в Европа. Дали това ще стане през 2025 г. – ще видим. Възможно ли е да стане – разбира се.

Това, което мога да кажа от наблюденията по света – има цикличност. Това, което променя траекторията на страните, е решителността да се справят с проблемите, каквито са, а не каквито ни се иска да бъдат”, заключи управляващият директор на МВФ.

Кристалина Георгиева зае 13 място в тазгодишната класация на Forbes за най-влиятелните жени в света. „Това показва, че когато се работи сериозно, има резултати и те се признават.

Разбира се, това е признание не само за мен, но и за целия екип на МВФ, за многото работа, която свършихме в полза на световната икономика през тази година”, сподели тя.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00