Кой е осмият континент: Учените го изследват от 375 години ВИДЕО

Колко континента има на Земята? Повечето от нас ще кажат седем. Но може и това да не е напълно правилно.

Има и осми континент, изследван интензивно, който учените успяха да картографират напълно за първи път през последните месеци. Нарича се Зеландия и намира се близо до Нова Зеландия и Австралия като има площ от 4,9 милиона квадратни километра.

Може да се чудите как е открит чак сега, но просто по-голямата част от него е под водата, поради което изследванията, с прекъсвания, продължават вече 375 години.

Зеландия се е отделила от Австралия преди повече от 100 милиона години

Зеландия се състои от група острови, подобни на Нова Зеландия, от чието латинско име континентът е получил името си. Първоначално е бил част от древния суперконтинент Гондвана, който е съществувал преди приблизително един милиард до 542 милиона години.

Този потопен микроконтинент се е отделил от Австралия 85-60 милиона години пр.н.е., след като австралийският континент се отделил от Антарктида преди 130-80 милиона години. Предполага се, че е потънал напълно около 23 милиона години преди Христа, а днес 93 процента от повърхността му е под Тихия океан.

Този най-малък, най-тънък и най-млад континент се намира под океана

Наскоро беше обявено, че след десетилетия изследвания учените са успели да създадат подробна карта на новия, най-малък, най-тънък и най-млад континент. Както съобщава The Times of India, голяма група учени събраха данни, като изучаваха скални проби от дъното на океана и публикуваха своите открития в списанието Tectonics.

Зеландия е предизвикателство за изучаване. Изследователите са събрали проби от скали и седименти от дъното на океана, предимно от местата за сондиране и някои от бреговете на близките острови. Те били изненадани от активността на тектоничните плочи в Западна Антарктида, както и от факта, че не са открити магнитни аномалии в района на Зеландия.

Актуализираната карта на Зеландия не само разкрива местоположението на вулканичната активност, но също така предоставя информация за структурата на континента и други важни характеристики.

От неопределена земна маса до регион с ясни характеристики

Както съобщава BBC, в друго проучване изследователският екип се фокусира върху Северна Зеландия, по-специално района на Fairway Ridge в южната част на Тихия океан близо до бреговете на Австралия. Те анализирали древни скали, недокоснати от сушата в продължение на 25 милиона години, съставени от смес от вулканични и седиментни образувания.

Чрез изучаване на тяхната химия и радиоактивни изотопи те определят възрастта на скалите, разкривайки чакъли от ранна креда, пясъчници от късна креда… Всичко това превърнало Зеландия от неясна земна маса в регион, характеризиращ се с ясни геоложки пояси, изравнени със Западна Антарктида.

Зеландия отговаря на критериите за категорията континент, но проблемът може да е, че е под океана

Изследването на Зеландия е процес, който ще отнеме години. Въпреки че отговаря на трите критерия, необходими, за да бъде обявен за континент, изследването казва, че определението за „размер на континента“ не е ясно.

Възниква въпросът дали Зеландия с площ от около пет милиона квадратни километра принадлежи към категорията на континент или остава голям остров.

Няма геоложка основа за определяне на окончателна граница, така че някои предполагат, че един милион квадратни километра е възможна и реалистична граница. Като се има предвид, че и този критерий е изпълнен, остава да видим дали тази подводна маса наистина ще получи същия статут на континент.

Related posts

Пак удряме дъното в нова класация на ЕС КАРТА

Слави Трифонов: Сега е най-подходящото време да ви кажа, че…

Евгений Михайлов: Резидентът мракобесник с поредните му макабрени 5 минути!