И Орбан не може да помогне: Сърбия е в задънена улица по пътя към ЕС

от NarodSvoboden

Сърбия остава в задънена улица по пътя към Европейския съюз, след като отказът ѝ да се присъедини към санкциите срещу Русия продължава да предизвиква сериозни спорове сред страните членки.

По време на среща на посланиците на ЕС, проведена при закрити врата, предложение на Унгария за преминаване към следващия етап от преговорите със Сърбия беше блокирано от значителна група държави, съобщава "Евронюз".

Несъгласие в ЕС заради Сърбия

Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Нидерландия и Швеция се противопоставиха на предложението на унгарското председателство, като подчертаха проблеми с върховенството на закона, напрегнатите отношения на Сърбия с Косово и особено липсата на синхрон с външната политика на ЕС.

„Необходими са конкретни резултати, преди да преминем към следващия етап от преговорите,“ заяви дипломат от ЕС, подчертавайки, че въпросът със санкциите срещу Русия остава основен препъни камък.

Клъстер 3 и икономическите реформи

Предложението на Унгария целеше отварянето на Клъстер 3 – група от осем глави в процеса на присъединяване, които включват икономически и търговски теми като данъчно облагане, парична политика и научни изследвания.

Въпреки че Европейската комисия потвърди техническата готовност на Сърбия за този етап, политическото единодушие сред страните от ЕС не беше постигнато.

Сърбия между Русия и ЕС

Сръбският президент Александър Вучич отстоява позицията си за поддържане на близки отношения с Русия, като твърди, че „никой в Европа не е съгласен с него, но всички разбират позицията му“. Това, в комбинация със споразумението за свободна търговия с Китай, допълнително задълбочава разделението между Белград и Брюксел.

Европейската комисия в своя последен доклад за разширяването ясно посочва, че Сърбия трябва да преоцени стратегическата си ориентация, ако иска да напредне към членство.

Политическата линия на Орбан като пример

Унгария, водена от премиера Виктор Орбан, остава най-големият защитник на Сърбия в ЕС, но неговата политика, фокусирана върху сближаване с Москва и Пекин, среща сериозна съпротива сред останалите членки на съюза.

Докато Сърбия отказва да се съобрази с основните външнополитически насоки на ЕС, включително налагането на санкции на Русия, процесът на присъединяване ще продължи да буксува.

ЕС остава твърд в позицията си, че необходимите реформи и стратегически решения не могат да бъдат пренебрегвани, въпреки опитите на унгарското председателство да ускори преговорите.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00