Изплува истината за богатството на Путин СНИМКИ

от NarodSvoboden

На хартия руският президент Владимир Путин изглежда като скромен държавник със стандартни доходи, пише Fortune. Кремъл твърди, че Путин получава годишна заплата от 15 милиона рубли (260 хил. лв.). Публично оповестеното му имущество включва апартамент с площ 800 кв. м, ремарке и три автомобила.

Но според някои експерти той може би е най-богатият човек в света с активи на обща стойност до 200 млрд. долара.

Тази цифра може да не е толкова далечна за Путин. Ето защо:

Колекция луксозни часовници

Путин често е забелязван да носи луксозни часовници от висок клас, които се продават на дребно на цена, многократно надвишаваща предполагаемия му годишен доход.

Той е сниман да носи часовник с вечен календар на Patek Philippe на стойност 60 000 долара, твърди се, че притежава часовник A. Lange & Sohne Toubograph на стойност 500 000 долара, както и други скъпи модели.

Имение на Черно море за 1,4 милиарда долара

Говори се, че Путин е собственик на красиво имение с площ 190 000 кв. м, разположено на върха на скала с изглед към Черно море. Този крайбрежен имот се смята за най-голямата частна резиденция в страната и служи за негов личен дворец, наричан ласкаво „селската вила на Путин“.

Имението на Путин може да се похвали с тавани със стенописи, мраморен плувен басейн, обграден със статуи на гръцки богове, къща за гости с площ 27 000 кв. м, спа центрове с традиционни хамами, музикален салон, гардеробни за целия му персонал, амфитеатър, модерна ледена пързалка за хокей на лед, казинo в стил Вегас, нощен клуб, оборудван със стриптийзьорски пилони, бар с вина и спиртни напитки на стойност над 100 000 долара, подземна дегустационна зала с изглед към морето и много други.

Съобщава се, че по-голямата част от имението е декорирана от ексклузивна луксозна италианска марка Citterio Atena, включително дивани в стил Луи XIV, мебели за трапезарията на стойност 500 000 долара и бар маса на стойност 54 000 долара.

То дори има украсени бани с модни италиански четки за тоалетна за 850 долара и поставки за тоалетна хартия за 1250 долара.

Освен цялото екстравагантно обзавеждане, годишно се изразходват 2 млн. долара само за поддръжка на озеленяването на имота от 40 души персонал.

Имението Black Sea Mansion е проектирано от италианския архитект Ланфранко Чирило и струва 1,4 милиарда долара. Според разследване на Ройтерс се предполага, че парите за този екстравагантен проект са били изпирани чрез националния проект на страната на стойност 1,3 трилиона рубли, наречен „Здравеопазване“, в рамките на който държавата е закупила скъпо медицинско оборудване от компания, собственост на приятелите на Путин Шамалов и Горелов, на много по-висока цена от пазарната.

Данните показват, че двамата мъже са изпратили около 56 млн. долара по швейцарски банкови сметки на компания от Белиз. След това сметката в Белиз превежда приблизително 48 млн. долара на сметка, контролирана от Medea Investment – компания, контролирана от самия Кирило. Moscow Times съобщава, че Шамалов, Горелов и Кирило отричат всички обвинения.

Кремъл отрича собствеността на Путин върху двореца, като твърди, че той принадлежи на богат бизнесмен. Но руските анализатори наричат това откровена лъжа, като твърдят, че никой бизнесмен не може да има имоти, охранявани от ФСБ (руската федерална служба за сигурност) със забранена за полети зона над тях.

Самолети, хеликоптери и автомобили

Освен имението на Черно море, се предполага, че Путин притежава 19 други къщи и 700 автомобила. Президентът на Руската федерация има колекция от 58 самолета и хеликоптера, включително самолет за 716 млн. долара, наречен „Летящият Кремъл“, който има тоалетна от злато. Не е изненадващо, като се има предвид вкусът му към грандиозната, неокласическа архитектура.

А за да запази възможностите си за придвижване по суша, въздух или море, той има и мегаяхта за 100 млн. долара, проектирана от производител на ядрени подводници от руския флот.

Шантаж за 200 милиарда долара

Сумата от 200 млрд. долара е изчислена от финансиста Бил Браудър, който в показанията си пред съдебната комисия на Сената на САЩ през 2017 г. заяви, че Путин е натрупал по-голямата част от богатството си, след като през 2003 г. московски съд вкара в затвора олигарха Михаил Ходорковски за измама и укриване на данъци:

„След осъждането на Ходорковски другите олигарси отидоха при Путин и го попитаха какво трябва да направят, за да не седнат в същата клетка като Ходорковски. От това, което последва, стана ясно, че отговорът на Путин е бил: „50 %.“ Той не казваше 50 % за руското правителство или президентската администрация на Русия, а 50 % лично за Владимир Путин.“

На всичкото отгоре известните „Панамски документи“ разкриха мрежа от тайни офшорни сделки и заеми на стойност 2 млрд. долара, насочени към Путин през 2016 г.

Но, разбира се, Владимир отрича всички тези обвинения, като признава само за друга форма на богатство:

„Аз съм най-богатият човек не само в Европа, но и в целия свят: Аз събирам емоции. Богат съм с това, че народът на Русия два пъти ми повери ръководството на велика нация като Русия. Смятам, че това е най-голямото ми богатство.“

И въпреки всички следи от документи и свидетелски показания, които се трупат срещу него, руският президент продължава своята изява на послушен бюрократ с прост, средностатистически начин на живот.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00