Изкуственият интелект си каза тежката дума: Кой ще стане премиер и ще бъде избран за шеф на НС

Какво мисли мощният български чат BgGPT за възможността да се състави правителство в рамките на 51-вото Народно събрание и каква е прогнозата на по-големия му световен брат – ChatGPT.

Равноотдалечените прогнози на изкуствения интелект (ИИ), постижение на института INSAIT и този, разработен от Open AI пибликува Труд бг.

Според анализатори, след поредицата фейсбук постове между първата и втората политичeска сила за евентуална съдбовна среща за кабинет през настоящата седмица, само ИИ е в състояние да каже какви ще са опциите.

Народното събрание може да бъде извадено от кризата с безконечното първо заседание и да започне активната работа по съставянето на кабинет.

Възможно е той да бъде оглавен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а начело на 51-вия парламент да застане ген. Атанас Атанасов от ППДБ.

Така

изкуственият интелект прогнозира резултатите от евентуална среща между ГЕРБ и ППДБ.

Два еднакви въпроса бяха зададени на BgGPT и ChatGPT, за да се разбере дали фейсбук преговорите от уикенда могат да прераснат в срещи между лидери.

С мощните си ресурси изкуственият интелект и в двете платформи стигна до заключението, че такъв развой на събитията може да има.

На въпроса може ли ген. Атанас Атанасов да оглави парламента българският AI отговаря – “Да, възможно е. В българската политическа система председателят на Народното събрание се избира от самите народни представители чрез гласуване.

Това означава, че ако ГЕРБ и други партии в парламента подкрепят кандидатурата на Атанас Атанасов, той може да бъде избран за председател на 51-вото Народно събрание”.

Неговият по-голям брат – световният ChatGPT е дори по-конкретен: “Да, възможно е Атанас Атанасов да бъде избран за председател на 51-вото Народно събрание, ако получи необходимата подкрепа от депутатите в новия парламент”.

И двата чатбота обаче правят уточнения – “Важно е да се отбележи, че това зависи от политическите преговори и договорености между партиите в парламента”, казва родният AI, а ChatGPT допълва: “Проблемът, обаче, е в политическите взаимоотношения и мнозинството в парламента”.

Вторият въпрос, който поставяме за анализ, е – може ли да Бойко Борисов да оглави правителство на България след изборите на 27 октомври?

Тук, ChatGPT e по-благосклонен, като казва, че: “Да, Бойко Борисов може да оглави правителство на България след изборите на 27 октомври 2024 г.”, но и уточнява, че “това зависи от резултатите от изборите и политическите преговори между партиите, които ще формират новото парламентарно мнозинство” и изброява някои условия.

Подобно е заключението и на българския чатбот, който отговаря, че възможността Борисов да бъде министър-председател зависи от няколко ключови фактора.

Такива фактори според BgGPT са четири: резултатите от изборите, коалиционни преговори, политическа воля и компромиси. ChatGPT залага на три категории: отново резултати от избори, политически преговори, но и посочва ролята на президента.

Последната актуализация и двете платформи е от октомври 2023 г.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни