Извиват ръцете на Скопие заради българите, няма мърдане

от NarodSvoboden

„Макар че Съветът приветства факта, че новото правителство в Северна Македония е обявило, че ЕС интеграцията като своя стратегическа цел, припомняме заключенията от юли 2022 г. и отбелязваме, че Северна Македония все още не е завършила конституционните промени, за които се е ангажирала.“

Това заявиха външните министри на ЕС по време на Съвета по общи въпроси, преди срещата на върха, насрочена за тази седмица.

„Като повтаряме призива на Европейския съвет към Северна Македония да ускори завършването на тези изменения, Съветът потвърждава готовността си да свика още една междуправителствена конференция, без по-нататъшни забавяния или допълнителни политически решения, във възможно най-кратък срок, след като Северна Македония изпълни ангажимента си в съответствие с вътрешните си процедури.

След това Съветът е готов да открие първия преговорен клъстер възможно най-скоро, в съответствие с рамката за преговори“, се казва в заключенията, публикувани в Брюксел, цитирани от БГНЕС.

„Съветът приветства нивото на подготовка на Северна Македония в ключови области. Той отбелязва, че все още са необходими устойчиви и решителни стъпки за ускоряване на изпълнението на свързаните с ЕС реформи, по-специално в областта на основите и правовата държава, където е постигнат само ограничен напредък.

Съветът изтъква отново, че Северна Македония трябва да гарантира независимостта, професионализма, ефективността и безпристрастността на съдебната система и да реформира публичната администрация“, се казва още в заключенията.

Скопие да спазва правата на малцинствата

Външните министри на блока също така призоваха Скопие да спазва правата на лицата, принадлежащи към различни малцинства, както и свободата на медиите и свободата на изразяване.

Съветът също така отбеляза важността на добросъседските отношения с България и Гърция за европейската интеграция на Северна Македония.

„Съветът припомня колко е важно да се постигнат осезаеми резултати и добро изпълнение на двустранните споразумения, включително Споразумението от Преспа с Гърция и Договора от приятелство, добросъседство и сътрудничество с България в съответствие с рамката за преговори“, заключиха топ дипломатите на блока.

През юни 2022 г. парламентът на Северна Македония прие т.нар. „Френско предложение“, с което се задължава да включи българите в преамбюла на македонската конституция, за да започне преговори с ЕС.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00