Младежки банди тероризират хората в молове, паркове и по улиците в София и страната. В морските градини на Варна и Бургас тийнейджъри карат тротинетки с бясна скорост, блъскат граждани, крещят зловещо в лицата им и ги плюят.
По четири-пет брутални нападения се случват на ден в столичните молове. Лъскавите центрове се превърнаха в инкубатори на престъпници, наркомани и побойници. Това съобщи пред “Труд news” Георги Ерменков, бивш мениджър по сигурността в един от големите търговски центрове в София.
“Ставал съм свидетел на побоища, грабежи, дори на стрелби с огнестрелно оръжие. Всеки ден по няколко пъти викахме полицейски патрули за съдействие, тъй като охраната в мола е малка и неефективна.
След две години работа напуснах, защото не издържах психически на напрежението. Заплащането е обидно, а рисковете за живота – огромни.
Моловете станаха мека на дилъри и наркомани, престъпници, крадци. Сборен пункт на утайката на обществото.Поголовно се тероризират деца и възрастни.
Охранителите в пенсионна възраст няма как да се справят с проблема”, посочи Ерменков.
Експертът по сигурност признава, че докато е отговарял за реда в мола, самият той е бил нападан, въпреки здравото си телосложение и респектиращ външен вид.
Александрина Вучкова разказва, че в рамките на година нейният 14-годишен син е нападан два пъти от различни детски банди с цел грабеж и побой.
Брутални нападения!
“Детето ми отключи паник атаки от преживяното. Непрекъснато се викат линейки.
Живее в страх, че третото нападение ще е с нож и ще бъде фатално за него. Прекършиха психиката на едно чудесно дете, което растеше като обещаващ спортист.
Живеем в центъра на София. Един ден ме попита дали го пускам да се поразходи с приятели около НДК и “Витошка”.На прибиране точно на нашата улица е нападнат, съблечен и ограбен. Бяха го стискали за врата, докато им даде, каквото носи в себе си.
Намерихме го полугол и целият трепереше. Отидохме в четвърто районно, където следователи и инспектори ни оказаха пълно съдействие. След няколко дни извършителите бяха заловени – също деца.
Върнаха му откраднатите вещи и тогава реших да не подаваме жалба. Случаят приключи с преписка в прокуратурата. Сега си давам сметка, че макар да върнаха нещата му, ние трябваше да пуснем жалба срещу нападателите”, заяви Александрина Вучкова, майка на пострадалия ученик.
След инцидента с детето активно работи психолог за отработване на травмата. За ужас на семейството няколко месеца по-късно се случва второто нападение над сина є и неговите приятели.
“Помоли ме да отидат до мол “Парадайс”, за да хапнат. Нямат навик да ходят там, пуснах го, за да се разнообрази и да превъзмогне страха си от излизане.
При напускане на търговския център децата ни са нападнати от банда тийнейджъри. При спречкването с тях синът ми пада и си чупи много лошо крака. Счупеният крайник и виковете му са го спасили да го пребият брутално”, разказва през сълзи Вучкова.
Извършителите на второто нападение на този етап остават неразкрити.
Говори и друга майка, чийто син е нападнат и брутално пребит от хулигани.
“Случаят е от 16 септември тази година. След първия учебен ден синът ми и негови приятели решават да отидат до мол “Парадайс”, за да се почерпят със сладолед.
Хапват, разхождат се.Приближават ги непознати младежи и започват да ги провокират. Моят син решава по дипломатичен начин да ги разубеди, че няма смисъл от разпри.
Пита единия: “Добре, и какво ще постигнеш, ако ме набиеш без причина?”. На този въпрос единият бияч, облечен от горе до долу в черно и с качулка, отговаря: “Защото ще ми стане хубаво, ако те пребия”. Следват удари с юмрук в лицето на сина ѝ.
“Когато пристигнахме в мола, видях детето си с подута и скула. Беше удрян брутално силно в лицето.
Това се случва около 14:00 часа следобед, когато никой не би предположил, че подобно нещо е възможно да се случи с децата. Извършителят много бързо бе намерен от полицаите и арестуван. Той също се оказа 15-годишен.
С мъжа ми взехме решение да не подаваме жалба, за да не тормозят повече сина ни с разпити и съдилища”, разказаИ. Б, майка на 15-годишния ученик.
Ирина Иванова, създател на фейсгрупа за насилието в мола: Бият с метални боксове
“Само за два часа пребиваване в столичен мол със семейството ми станахме свидетели на два инцидента.
Изразих дълбокото си възмущение в социалните мрежи и спонтанно започнаха да споделят историите си десетки потърпевши хора. Тогава осъзнах, че не се касае за единични случки, а за масова престъпност в моловете”, заяви Ирина Иванова, създател и администратор на фейсбук група за противообществените прояви в търговските центрове.
“Тези тийнейджърски банди бият с метални боксове, грабят деца и беззащитни хора. Надявам се, че след като се разшумя по въпроса и се надигна огромна гражданска енергия, да има ефективен резултат и промяна”, допълни Иванова.
“Ние нямаме навик да ходим в мол, защото не ни допадат такива места и контингента хора, които го посещават. Бяхме поканени на детски рожден ден и отидохме да празнуваме.
Натъкнахме се на зловещи гледки. Облечени в черно младежи заградиха момичета, блокираха им ръцете и започнаха да им дърпат чантите. Случайните минувачи масово се страхуват да се намесят, защото са пряко застрашени да бъдат наранени”, отбеляза Иванова.
След зачестилите инциденти
Обещаха засилена охрана
Ще се добавят още паник бутони
Предстоят серия от срещи с органите на реда, заради безредици в моловете.
От големите търговски центрове заявиха, че охраната в обектите ще бъде засилена, заради зачестилите инциденти. Ще се монтират допълнителни паник бутони при желание от страна на наемателите, съобщи Българската асоциация на ритейл центровете (БАРЦ).
Решението идва след проведена среща между екипите на моловете и ръководствата на охранителните фирми, с които работят.
Ще се правят и проверки на групи от подозрителни лица и извеждането им от центъра със съдействието на полицията.
“Предстоят и серия от срещи с органите на реда с цел подобряване на плановете ни за съвместни действия и потенциални законодателни промени. Вярваме, че друга мярка, която би намалила подобни случаи на агресия, са по-сериозни наказания за хора, които участват в такива инциденти”, гласи още изявлението на БАРЦ.
Момчета устройват вечерни гонки с тротинетки по булевардите
Група „скинари“ нападаше хора по улиците на Варна
Нова мода сред тийнейджърите е да си устройват вечерни гонки по булевардите.
Непълнолетните “скинари” сами запечатали издевателствата, на които подлагали случайни хора посред бял ден.
Банда непълнолетни момчета, нападали и унижавали непознати хора по улиците на Варна посред бял ден, разкри през октомври полицията, след като участниците сами публикуваха в социалните мрежи клипчета с три от издевателствата.
На едното с маски и качулки подрастващите обиждат и тормозят мъж, който чака на автобусна спирка и се опитват да му вземат пазарската чанта.
На второто повалят на земята друг човек на алея в Морската градина, а на третото атакуват с ритници възрастен мъж, седнал на пейка в центъра.
И в трите случая наблизо няма други хора. Авторите на “подвизите” се оказаха на възраст от 13 до 16 г. Един от тях е настанен в комуна за лечение на наркозависими, а останалите посещават различни училища.
Пред органите на реда момчетата обяснили, че са действали заедно, защото са “скинари”. Заведени са на отчет в Детска педагогическа стая, макар че жертвите им не са подали жалби в полицията.
Тя води битка и с тийнейджъри, които често вечер си устройват гонки с електрически тротинетки по варненските булеварди. Понякога джигитите се надпреварват в бус лентите, друг път карат по платното и дори секат пътя на автомобилите. Обикновено не носят каски, но някои са с маски и винаги карат с по-висока от разрешената в общинската наредба пределна скорост от 25 км/ч.
По данни на полицията за първите 9 месеца на тази година 46 водачи на електрически тротинетки са били ранени, главно след падане, а санкционираните за различни нарушения са над 700. Въпреки това опасната мода за пришпорване на модерните двуколесни по улиците на града не секва.
Предизвикват сбивания и по квартали
Непълнолетни бабаити от Горна Оряховица безчинстват във Велико Търново
Група агресивни младежи от Горна Оряховица безчинстват във Велико Търново, като предизвикват сбивания. Невръстните гастрольори обикалят парковете и кварталите в старата столица и нападат беззащитни хора.
Преди време същите хулигани са се опитали да създават проблеми и в мола, но охраната и полицията са се намесили светкавично и са предотвратили сериозни последици.
Преди две седмици са нападнали и пребили две момчета на ул.”Христо Донев” в квартал “Бузлуджа”.
“Групата е от десетина младежи, които са непълнолетни. Непрекъснато ги наблюдаваме и работим с тях”, казват криминалисти.
При разпитите след поредното злодеяние, дръзките извършители на побоищата заявявали, че са фенове на ФК “Левски”. Разследващите на конкретните случаи на саморазправи подозират, че неконтролируемата агресия у въпросните тийнеджъри се дължи и на употребата на наркотични вещества и алкохол.
“С непълнолетните извършители работят инспектори от Детска педагогическа стая. Уведомяват се родителите им, а разпитите и беседите се извършват задължително в присъствието на адвокат.
При налагане на различни мерки като например задържане за срок до 24 часа, лицето се превежда в Дома за временно настаняване на малолетни и непълнолетни правонарушители в Горна Оряховица”, разясняват криминалисти от старата столица.
Според юристи, ако се стигне до обвинение в тежко хулиганство, авторите на злодеянията могат да останат зад решетките до 2 месеца, а ако вината им бъде доказана пред съда, да получат до 2 години затвор, тъй като са непълнолетни.
Иван Савов, криминалист и преподавател по Криминалистика: Децата губят ориентира си заради скъсаната връзка с родителя
“Децата, които наблюдаваме да бият и крадат в моловете, са изоставени от родителите си. На тях не им се обръща никакво внимание. Загубената социална връзка дете-родител дава своя резултат – започва се едно агресивно поведение у детето.
Агресията е първият сигнал, че нещо с него не е наред. Този проблем е виден във всички общности и етноси. Няма значение дали детето произхожда от бедно или малцинствено семейство, има деца с криминални регистрации, които идват от привидно съвсем нормални семейства с прилични финансови възможности. Родителите обаче не му отделят повече от един час на ден от времето си”.
Това заяви криминалистът и преподавател по Криминалистика в столичното 93-о СОУ “Александър Теодоров-Балан” Иван Савов.
Експертът посочи, че масово подрастващите живеят с чувство за безнаказаност, защото на практика не биват наказвани по никакъв начин.
“Няма последствия за противообществените им прояви, нито родителите поемат отговорност. Много малка част от майките и бащите осъзнават, че детето им има проблем и работят да го изчистят.
В моята практика ежедневно се сблъсквам с незаинтересовани родители. Не идват на родителски срещи, не познават навиците и характерите на собствените си деца”, посочи той.
Специалистът е категоричен, че проблемът е много дълбок, но на първо време са нужни няколко спешни промени.
“Първата и най-пряка мярка с цел превенция на насилието от тийнейджъри, е да се внесат поправки в Закона за закрила на детето и Закона за образованието. Да се активизират комисиите за противообществени прояви към общините, които ги има, но само проформа. Те трябва да заработят активно с проблемните деца.
И на последно място – да се въведат по-тежки санкции за родителите. Ако даден подрастващ отиде на футболен мач и изпочупи съоръженията на стадиона – то неговият родител да заплати щетите. В момента нито децата понасят наказателна отговорност, нито техните родители понасят последствия от деянията им”, категоричен е Савов.