Засилени проверки по курортите, вече затвориха 5 обекта

Засилени проверки на Българската агенция по безопасност на храните се провеждат преди празниците. За да се гарантира, че на трапезата ни няма да попадне нещо развалено или съмнително, инспекторите обхождат цялата страна и подлагат на изпитание качеството на храните и разбира се, тяхната годност.

За последната седмица инспекторите от Агенцията по храните са извършили 163 проверки в обекти в Благоевградска област. „Установили са месо с неясен произход като е възбранено и предстои да бъде насочено за унищожаване, тъй като е с неясен и недоказан произход и не може да бъде оставено за реализация в търговската мрежа“, обясни началникът на отдел „Контрол на храни“ д-р Цветана Джогова пред Нова телевизия.

„Имаме затворени 5 обекта, със заповед за спиране дейността на обекта. Установили сме, че не са регистрирани съгласно Закона за храните и сме издали заповед“, заяви директорът на БАБХ в Благоевград д-р Калина Милушева.

Проверки се извършват във всички обекти, в които се предлага храна. Вниманието на контролните органи е сериозно насочено и към курортите. „В Банско, във връзка с откриването на зимния туристически сезон, всички хотели, които предлагат all inclusive и останалите, така че всичко, което се очаква да достигне до трапезата, е под фокуса на инспекторите“, допълни д-р Милушева.

Усилено в този период на годината от магазините се купуват сладкиши. „Най-честите нарушения, които установяваме в хода на проверките, са стоки с изтекъл срок на годност, неправилно съхранение на храни, също така лошо хигиенно състояние“, съобщи д-р Джогова.

Традиционно се засилва и онлайн търговията, като модерно вече е да се купува храна през интернет. От БАБХ обаче съветват, преди да купим нещо онлайн, да проверим в интернет сайта на Агенцията им дали този, от когото пазаруваме е регистриран надлежно. „Апелирам да не пазаруват от нерегламентирани места, където няма регистрирани обекти по Закона за храните. Такива са тротоарите, случва се да се предлагат яйца, сланина, зеленчуци, които ние не сме ги регистрирали по Закона. Онлайн сигнали приемаме, обработваме, имаме дежурни екипи в цялата страна, за почивните и празнични дни“, призова д-р Милушева.

Санкциите за нарушителите от 2000 до 10 000 лева.

Д-р Кремена Стоева от отдел „Контрол на храните“ към БАБХ заяви, че до този момент са проверени 250 обекта. „Има издадени осем предписания и един акт“, допълни тя.

По думите ѝ проверките ще продължат до 14 март. „Бих обърнала внимание клиентите да пазаруват в регламентирани обекти, както и да внимават със закупуването на храна от пазари, без етикети“, допълни тя и уточни, че най-голяма опасност се крие в месните продукти.

„Унищожили сме 600 кг. месо, без ясен произход, предлагани на пазари от началото на акцията на БАБХ“, съобщи д-р Стоева.

Related posts

Учени алармират: Светът е изправен пред глобална катастрофа

Всички празнуващи да внимават! Шампанското може да се окаже опасно

Десетки хиляди се надигнаха, а в САЩ са на тръни: Вучич заплашва тази държава с война