Забрана ли? Вижте как на 8 декември в Банско смучат балони с райски газ като полудели ВИДЕО

Райският газ – забранен със закон, но напълно достъпен във вечерните заведения на студентския празник. В дискотеките на Банско на 8 декември балоните се надуват, продават и вдишват, без това да прави впечатление на никого, съобщава Bulgaria ON AIR.

В същото време МВР отчете, че е установило над 900 непълнолетни в питейните заведения на празника. В повече от половината от тези деца са открити вейпове, съдържащи наркотици.

В Банско, след полунощ, едно от популярните нощни заведения, в разгара на купона на студентския празник, момичета пълнят балони с райски газ и ги продават свободно. А желаещи да вдишват от тях не липсват.

Камерата улавя момента на пълнене на балоните и продажбата им в няколко заведения в курорта Банско. Но това не прави впечатление на никого, не е и повод за забележка, нито за сигнал до институциите. От есента има пълна забрана за продажбата на райски газ, предвидена е и глоба.

Има ли наказани

"Установени са такива лица, но полицията е само един от органите, които участват в контрола по продажбата на диазотния оксид. Контролът по продажбата на тези вещества се извършва от Министерството на здравеопазването. Райският газ не е класифициран като наркотично вещество и не е поставен в забранителен списък", каза главният инспектор при отдел "Криминална полиция" в ГДНП Калин Рачев.

А от Министерство на здравеопазването отговориха на запитване, че от влизането в сила на последното изменение на Закона за здравето (8 октомври 2024) до настоящия момент, органите на държавния здравен контрол са извършили 1160 проверки, по време на които не са установени нарушения.

Сделките процъфтяват

Само няколко часа в заведение в Банско бяха достатъчни, за да се заснемат няколко сделки с райски газ. Според ресторантьорите обаче тази мода бавно отминава.

"Забелязвам намаляване на продажбата и злоупотребата и съвестните колеги не го продават. Лично нямам информация някъде да продължава да се продава, не казвам че не се продава казвам, че ние нямаме такава официална информация", сподели ресторантьор.

Забраната за продажбата му на физически лица се наказва с глоба от 5000 до 10000 лв.

Когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – глобата е от 30000 до 40000 лв. и затваряне на търговския обект. Официална информация за затворени заведения няма.

Related posts

Продължава да е критично състоянието на около 40 души, ранени при атаката в Германия

Разтърсващата история на Недялка, за която времето е спряло, когато е навършила 20 години

Голяма промяна със зарядните устройства в целия ЕС от 28 декември