Българската пенсионна система има стабилна основа, но страда от недостатъци, породени от политически решения и демографски предизвикателства, посочва икономистът проф. Григор Димитров.
Според него, въпреки доказаната във времето ефективност на модела, необходимостта от структурни реформи става все по-належаща.
Демографската криза и натискът върху пенсионната система
Един от ключовите проблеми е недостигът на работна сила. Проф. Димитров посочва, че ако през 2000 г. на 100 души, излизащи от трудовия пазар, са влизали 129 нови, то сега на 100 излизащи влизат едва 69. Тази негативна тенденция засилва натиска върху осигурителната система и създава финансова нестабилност.
Политическа намеса и популизъм
Икономистът критикува политическите вмешателства, които често подкопават основните принципи на системата. Пример за това е включването на добавките за COVID-19 към пенсиите, което според него е нарушило баланса между принципите „принос и полза“.
Той подчертава, че пенсионната система трябва да бъде предвидима и всяка промяна да се основава на дългосрочни анализи, обхващащи поне 25 години.
Финансиране и държавна подкрепа
Проф. Димитров отбелязва, че увеличаването на осигурителните вноски няма да реши дългосрочните проблеми на системата. По примера на други държави, той предлага засилена роля на държавата, която да участва с трансфери, покриващи около 40% от фонд „пенсии“.
Това би осигурило по-стабилно финансиране и би намалило зависимостта от осигурителните вноски.
Прогнози за следващите години
Икономистът прогнозира, че ръстът на пенсиите ще се забави в следващите години поради слабия ръст на средната работна заплата и ниската инфлация. Осигурителните вноски се очаква да бъдат увеличени с 5% през следващите три години, което ще засегне както работниците, така и работодателите.
Бюджетът на НЗОК: щедър, но с предизвикателства
Проф. Димитров коментира и темата за здравеопазването, като отбелязва, че проектобюджетът на НЗОК е щедър и включва средства за диагностика, профилактика, детско здравеопазване и лечение на онкоболни. Въпреки това остава несигурност около приходната част на бюджета.