Европейският Мачу Пикчу е в България, обявиха от престижен US сайт

от NarodSvoboden

Перперикон, свещеният скален град край Кърджали, продължава да впечатлява с нови открития и международни признания. През 2024 г. разкопките разкриха уникални детайли за древната история на региона, а американски и британски медии подчертаха значението на археологическия обект в световен мащаб.

Археологическият сезон: Нови открития и изследвания

Тази година разкопките на Перперикон продължиха пет месеца и разкриха нова площ от повече от декар в т.нар. Южен квартал. Установено е, че в тази част на града не са съществували жилищни сгради, а култови постройки, датиращи още от ранножелязната епоха (X-VI в. пр. Хр.).

Археолозите откриха изсечени в скалите жертвеници, керамика и кремъчни сечива, които хвърлят светлина върху религиозния живот в региона.

Особено интересен е новооткритият храм, за който предстои да се установи на кого е бил посветен. В близост до него са разкрити изсечени в скалите олтари, използвани за кървави жертвоприношения и гадателства – свидетелство за сложната религиозна система на древния Перперикон.

Международно признание: „Европейският Мачу Пикчу“

В края на годината Перперикон получи значимо признание от американския туристически сайт www.islands.com, който го нарече „Европейският Мачу Пикчу“.

В статия, публикувана на 20 декември, британската журналистка S. J. Armstrong, редактор на National Geographic Traveler, подчертава историческата и културна стойност на Перперикон, сравнявайки го с известния южноамерикански обект.

„Перперикон е древна локация с 6000-годишна история, която впечатлява със своето величие и достъпност“, пише Армстронг. Тя акцентира на факта, че докато Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, Перперикон вече е преживял своя разцвет и упадък, оставяйки след себе си наследство, свързано с култа към тракийския Дионис.

Нови перспективи за българския туризъм

Проф. Николай Овчаров, дългогодишен ръководител на разкопките, отбеляза, че подобни публикации в международни медии са безценна реклама за България. Той изрази надежда, че Министерството на туризма ще обърне внимание на този вид културна промоция, която привлича туристи от цял свят.

„Перперикон е не само археологически обект, но и жив символ на българското културно наследство. Възможността да бъде включен в маршрута на световните туристи е уникална“, подчерта професорът.

Исторически контекст: Уникалността на Перперикон

В култовия комплекс на Перперикон се намира Храмът на тракийския Дионис – едно от най-знаковите места в древния свят, описано от Херодот. През късноримския период (III-IV в.) градът достига своя връх, когато около храма са изградени няколко други свещени постройки.

В навечерието на християнизацията Перперикон е бил център на разцвета на езическото култово строителство. Днес новите разкопки допълват картината на този впечатляващ период, привличайки вниманието на археолози и любители на историята от цял свят.

Перперикон в бъдеще: Какво предстои?

С всяка нова археологическа находка Перперикон доказва, че е не само символ на миналото, но и ключ към бъдещето на културния туризъм в България. Международното признание и новите открития гарантират, че този уникален обект ще продължи да заема важно място на световната карта на археологическите забележителности.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00