Европейските промишлени предприятия, които вече изпитват затруднения, се подготвят за нов шок поради високите цени на газа през тази зима, пише агенция Reuters, цитирана от "Фокус".
Тази загриженост се подхранва от изчерпването на резервите за студено време, засилената конкуренция с Азия за втечнен природен газ (LNG) и риска от намаляване на доставките от Русия.
След енергийната криза през 2022 година, когато цените на газа достигнаха почти 350 евро за мегаватчас (MWh), десетки компании в Европа затвориха заводи, намалиха производството и съкратиха работни места. Високите цени на газа подкопаха тяхната конкурентоспособност.
Много компании сега поддържат ниско потребление на газ и ограничават производствената дейност, което оказва отрицателно въздействие върху и без това бавния икономически растеж в Европа. Търсенето на газ в Европейския съюз (ЕС) е със 17% по-ниско от средното ниво през петте години преди пандемията от Covid-19.
Междувременно цените на газа в Европа достигнаха най-високото си ниво от една година насам и анализаторите прогнозират по-нататъшно увеличение. “Притесняваме се, че намаляваме бдителността си, тъй като цените на енергията сега са по-ниски, отколкото ще бяха през 2022“, заяви Свейн Торе Холсетер, главен изпълнителен директор на компанията за торове Yara.
“Не бива да забравяме, че цените все още са значително по-високи, отколкото в ключови региони като САЩ, Близкия изток или Русия“.
Допълнителната нервност се подхранва от перспективата за прекратяване на споразумението за транзит на руски газ през Украйна в края на годината, което подтиква купувачите към активно търсене на изгодни сделки.
Франсиско Бланш, ръководител на отдел “Изследване на суровини и финанси“ в Bank of America, прогнозира, че цените на газа в ЕС може да се повишат до 70 евро/МВтч през следващата година, в сравнение с около 50 евро/МВтч сега.
За сравнение, средната цена на природния газ в Европа през петте години преди пандемията е била 17,58 евро/МВтч, според лондонската стокова борса (LSEG).
Резервите от газ в съюза са запълнени на 85%, което е с 10 процентни пункта по-малко от преди година, според Gas Infrastructure Europe.
Това прави настоящата зима по-трудна, изтъкна Барбара Ламбрехт, анализатор в Commerzbank. Студените периоди биха могли да намалят нивата на запасите по-бързо от предишните две сравнително топли зими, допълват от агенцията.
Европейските предприятия се готвят за нов ценови “шок” на газа
1
предишна публикация