Всички градове ще завиждат на това наше село, в което такъв паметник няма по целия свят

от NarodSvoboden

На модерен и красив парк, на който могат да завидят много градове, ще се радват жителите на горнооряховското село Драганово.

На практика целият център с площ 5,3 декара ще бъде обновен, а автор на проекта и новата визия е арх. Драгомир Йосифов. Възложител е Община Горна Оряховица, пише "Борба".

Изцяло ще бъдат премахнати съществуващите плочки и заменени с нови плочи с художествена стойност. Предвижда се санитарно почистване на дърветата, като в западната част на площада те ще бъдат запазени и около тях ще бъдат изградени т. нар. кашпи.

Основен акцент в проекта е изграждането на два паркинга, които ще обслужват гражданите и посетителите в обществените сгради в центъра на Драганово. Единият е с 10 места, а другият – с 15.

Целият парк ще бъде с видеонаблюдение и осветление с нови стълбове и енергоспестяващи лампи.

Строителството ще бъде разделено на два етапа, което ще позволи поотделно осигуряване на финансирането. Първо ще се работи до паметника на „Интернационала“ върху площ от 3,5 декара. Тогава ще бъде подновена изцяло настилката, пространството ще бъде облагородено с кашпи, ще бъдат поставени и пейки.

Предвижда се и ново художествено осветление на паметника, както и почистването му. На втория етап ще бъдат изградени паркингите в северната част на парка и връзката с улиците. Ще се облагороди зелената площ около монумента. Съществуващата детска площадка е в добро състояние и ще си остане в същия вид.

Единствен паметник

След Първомайци сега Драганово е най-голямото село в община Горна Оряховица. Още в миналото е било с много жители, като в периода 1935 г. – 1945 г. те са наброявали около 9000. В периода 1928 – 1934 г. село Драганово дори е център на новосформирана община, включваща селата Стрелец, Горски Горен Тръмбеш и Горски Долен Тръмбеш.

То е известно в историята с редица първи неща. Именно тук за пръв път в България е изпълнен „Интернационалът“ още през 1897 г.По тази причина през 1977 г. е изграден и първият и засега единствен паметник в света, посветен на химна на работническата класа.

Той е по проект на арх. Боян Радославов. Изключително добре е бил развит и спортът в Драганово. През 1948 г. е построен първият селски стадион в България с олимпийски размери. Имало е два футболни отбора и отбори по лека атлетика, баскетбол, тенис, колоездене и други.

Селото е дало на България и света видни спортисти и личности. Тук са родени и класиците на съвременната ни литература Асен Разцветников и Камен Зидаров.

От далечното минало в землището се срещат останки от римски и тракийски селища в местностите Гаджаала, Ташлука, Борушко кале, Кадън бунар и Пазарски път. Срещат се и много останки от укрепления в Мал тепе, Ташлика, Борушко кале, Тръмбешко кале. През селото е минавал средновековният път от Търново за Дръстър.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00