Времето на Къщата с кулата изтича! Ще се намеси ли общината?

Младият пловдивски архитект Вичен Месрабович е един от четиримата, възпитаници на академия „Шайо“, които дариха проектите си за реставрацията и социализацията на емблематични сгради в Пловдив, пише Trafficnews.bg.

Пловдивчанинът е работил по проекта за възстановяване на впечатляващата сграда на ъгъла на улиците „Антим I“ и „Лейди Страндфорд“. Едва ли има пловдивчани, който да не усеща болка и гняв, минавайки покрай къщата с кулата, която през последните десет години неудържимо се руши.

А до този момент, единственото, което градската власт е направила, е да огради сградата с грозна метална ограда, за да предпази минаващите пешеходци.

Къщата с кулата е построена в началото на 20 век и години наред е била база на Втори полицейски участък. Тя е построена в стил „Модерн“ , характерен за епохата с влияние на романтизма. Обявена е за паметник на културата през 1985 година, но отношението към нея няма нищо общо с опазването на културното наследство на града.

Парадоксалното е, че сградата е със смесена собственост като единият етаж от къщата е собственост на… общината.

Всъщност как да очакваме частните собственици да полагат грижи и да инвестират средства във възстановяване на фасадите, минавайки през дългите и сложни процедури на НИНКН , като самата община е изоставила своята собственост.

С какви очи местната власт ще тръгне да налага глоби по Закона за опазване на културното наследство , след като тя трябва да е сред първите наказани.

Стандартното обяснение „няма пари“ в случая едва ли може да бъде използвано, тъй като през последните няколко мандата виждаме, че се инвестират десетки милиони в спортна инфраструктура, а в други случаи общината плаща милиони на частни собственици, за да си върне някой терен.

На фона на тези суми, спасяването на една от най- красивите сгради в Пловдив едва ли би излязло прекалено скъпо. А сега вече общината разполага и с готов проект, по който да работи.

Желание и бързи действия

Необходимо е само желание и бързи действия, преди компрометирания покрив на къщата да рухне. Самият архитект е категоричен , че сградата може да бъде спасена, въпреки лошото й състояние.

Само преди дни станахме свидетели на церемонията, с която бе открита възстановената катедрала „Нотр дам“ в Париж. Французите върнаха блясъка на сградата след опостушителния пожар преди 6 години. Което означава, че няма невъзможни неща.

В същото време от НИНКН съобщиха, че за последните 2 години в Пловдив са съборени 11 от общо 62 сгради, които предстои да получат статут на паметници на културата.

Очевидно много искаме да сме европейци, но нямаме желание!

Related posts

Древна находка на 1700 г. смая археолози

Мъж видя със собствените си очи самолетната катастрофа в Казахстан, ето какво разказа

Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат…