Водещи експерти изнесоха актуални данни за игралната индустрия на BEGE 2024

Игралната индустрия преминава през период, изпълнен с предизвикателства поради многобройните регулаторни промени, които настъпиха не само в България, но и по целия свят. Браншът е изправен пред все повече сложни казуси както в политически план на национално ниво, така и в контекста на глобалните геополитически размествания.

Това заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на игралната индустрия в България Ангел Ирибозов на пресконференцията по повод откриването на 15-ото юбилейно издание на Балканското изложение на игралната и развлекателната индустрия (BEGE) днес в Интер Експо Център.

Събитието събира над 80 изложители и повече от 6000 посетители от 60 държави, които са в България, за да представят иновации, да обменят идеи и да създадат нови партньорски контакти. Слоганът на BEGE тази година е Proximity to Business, който отразява визията за сближаване на иновациите, бизнеса и успеха в сектора.

“Игралната индустрия у нас оказва значително въздействие върху икономиката, спомага за напредъка на различни икономически сектори, стимулира инвестициите в инфраструктурата и утвърждава България като перспективен пазар за растеж и иновации за международни компании”, отбеляза още Ангел Ирибозов, като приветства гостите на най-голямото изложение в Централна и Източна Европа.

Той изтъкна, че индустрията в България не просто следва световните иновации – тя участва в създаването на не малка част от тях, а българските компании са водещи в разработването на тези технологии, като по този начин привличат инвестиции и партньори от цял свят.

“Приходите, генерирани от игралната индустрия в Държавния бюджет за 2023 г. са в размер на 362 млн. лв., което е с 11 % повече от 2022 г. (327 млн. лв.), а за девет месечния отчетен период от 01.01.2024 г. до 30.09.2024 г са внесени близо 380 млн. лева, което определя относително стабилно и нарастващо ниво на данъчните приходи в хазната”, обясни Ирибозов, като се позова на актуални данни за индустрията, предоставени от Национална агенция по приходите (НАП).

Кирино Манчини, съдружник, Tonucci & Partners и Президент, IMGL, който също взе участие в пресконференцията, обърна специално внимание на темата за ограниченията на рекламата в сектора. „Много малко са държавите, открили вярната рецепта за регулиране на рекламата. За да се развива в правилна посока индустрията, трябва да има балансиран подход, балансиран набор от инструменти, защото говорим за бизнес, който е легален“, изтъкна Манчини.

Йорг Хофман, съдружник, Melchers Law Firm, от своя страна посочи: „Регулациите винаги ще се развиват в посока на интереса на потребителите. С оглед на факта, че съществува черен пазар, трябва да се борим с него именно чрез регулациите.“

Темата за засилените регулации, както и ролята на новите технологии като изкуствен интелект, добавена и виртуална реалност за подобряване на потребителското изживяване ще бъдат допълнително обсъдени и в рамките на Източноевропейска конференция на игралната индустрия (EEGS), която тече паралелно с изложението.

При откриването на BEGE директорът на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности“ към НАП, Александър Попов, от своя страна подчерта ролята на редовната комуникация на регулатора с бранша, която стои в основата на един по-стабилен и по-добре функциониращ сектор на икономиката.

„Дигитализацията на сектора в България безспорно прави пазара все по-динамичен, което съответно покачва изискванията за контрол и проследяване на дейността на компаниите, опериращи у нас. Ключов фактор за устойчиво развитие на бранша е и предвидимостта в законодателството, съчетана с диалогичност и прозрачност сред заинтересованите страни“, подчерта Попов.

При откриването на EEGS Роси МакКий, съосновател, „Телематик Интерактив България“ АД, почетен председател, АИИБ и основател, Фондация „Отговорна игра“ подчерта важността на сътрудничеството и диалога между бранша, регулаторите и социалните организации и обърна внимание на отговорността, която имат операторите към отговорната игра.

Изложението тази година отразява непрекъснатото развитие на сектора, който в последните години осигурява работни места за висококвалифицирани кадри като инженери, математици и специалисти в областта на технологиите и маркетинга.

BEGE 2024 ще продължи и утре, като представя най-новите тенденции в индустрията и дава платформа за изява на новатори и млади предприемачи чрез инициативи като Gaming Startup Challenge 6.0. BEGE не само демонстрира значимостта на игралната индустрия в България, но и доказва, че страната ни има потенциала да бъде лидер в технологичния напредък и иновациите в региона и извън него.

Related posts

Холивуд скърби! Отиде си колега на Брус Уилис, звезда от “Умирай трудно 2” СНИМКИ

Белослава изнагля! Ето как иска да закърпи бюджета си след пиянската изцепка

Откриха морска мина в Черно море