ВАС попари зелените за довършването на АМ “Струма”

Във вторник с окончателно решение Върховният административен съд отхвърли като неоснователни жалбите на Асоциация на парковете в България на Тома Белев и на Сдружение за дива природа "Балкани" с председател Андрей Ковачев, за спиране изграждането на АМ "Струма" през Кресненското дефиле, пише “Еко Новини”.

Петчленният състав потвърди определение на тричленния състав на ВАС, с което се оставя в сила решението на Министерството на околната среда и водите за допускане на предварително изпълнение на проекта за строителството на АМ "Струма" от Кресна към София.

20-годишна сага

Актът на съда слага край на 20-годишните опити на зелените неправителствени организации да блокират изграждането на АМ "Струма" през Кресненското дефиле. Саботажът на еколозите има жестока цена. За периода на техните обжалвания и забавяния на АМ "Струма", в дефилето са загинали 76 души, а 400 са били ранени.

АМ "Струма" трябваше да бъде готова още през 2004 г. за Олимпийските игри в Атина. Тогава зелените се противопоставиха на проекта за магистралата, защото лобираха в полза на швейцарска компания, която имаше идея да построи два 16-километрови тунела през Кресненското дефиле за почти 3 милиарда евро.

Еколозите отказваха да се съобразят с мнението на експертите по геодезия, които с факти доказваха, че е огромен риск да се прокопава тунел през най-сеизмичната зона в тази част на Европа, където се е случило най-силното земетресение на Балканите – Кресненското, с магнитуд 7,8 по Рихтер.

Преди няколко дни Постоянният комитет на Бернската конвенция също попари желанията на еколозите, като категорично реши, че тунел няма да има, а ще се строи магистрала с две трасета по западните склонове на Пирин. Конвенцията дори препоръча строителството да започне колкото се може по-бързо, и до 2030 г. АМ "Струма" да е напълно готова.

Саботаж след саботаж

Това не е единственият случай, когато зелените НПО саботират важни национални обекти със стратегическо значение, свързани с живота и здравето на гражданите, коментира изданието. Те са против изграждането на язовир "Черни Осъм", тунелите "Шипка" и "Петрохан", магистрала "Черно море", АЕЦ "Белене", 7-ми и 8-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй", разширението на ПАВЕЦ "Чаира" и редица други.

Еколозите Борислав Сандов и Тома Белев, докато управляваха МОСВ, направиха всичко възможно да спрат топлоелектрическите централи в Маришкия басейн и всички ТЕЦ в страната. Ако това беше се случило, сега щяхме да имаме режим на тока, се посочва в публикацията.

И в Европа вече разбраха, че зелените НПО и партии са вредни за икономиката на страните членки, и че натрапената от тях "Зелена сделка" в този ѝ вид трябва да се отхвърли.

Related posts

Какво е GAPS и как помага на аутистите

Самолет изхвърча от пистата в Ирландия при мощна буря ВИДЕО

Първи СНИМКИ и ВИДЕО от огнения ад в “Овча купел 2” в София