Ваня Ананиева: Фондация “Предай нататък” – добрите дела продължават

от NarodSvoboden

Доброто съществува, в това съм убедена, а още повече вярвам в светлото бъдеще, когато се запознавам с хора, които отделят много време, ресурси и любов за нуждаещите се. Ваня Ананиева и Георги Малчев го правят от години! С тяхната фондация “Предай нататък” помагат на много домове за възрастни хора и хора с увреждания. Благодарение на тях съществува инициативата “Коледен обяд и Новогодишна вечеря за човек в дом”.

За в. “Над 55” основателят Ваня Ананиева разказа повече за каузите, как е започнало всичко и защо точно за възрастните хора. Какво още правят за тях, освен този обяд и вечеря.

– Здравейте, Ваня. Разкажете повече за фондацията, защо я основахте?

– Фондацията започна по един много интересен начин. Имаме училище за чужди езици – “Интелект”, и през 2015 г. с децата от езиковата школа решихме да направим една голяма коледна работилница. В нея да изработят играчки, картички и всякакви коледни сувенири, които да продадем и със събраните средства да помогнем на хора в нужда. Така започна реално “Предай нататък”, без да бъде реална организация. Тогава събрахме 1700 лв., с които купихме подаръци за деца в един дом в Берковица. По това време все още имаше такива домове. Също така за дом за хора с увреждания, пак в Берковица, купихме ръкавички и малка почерпка.

Когато отидохме в дома за изоставени деца да им дадем игрите, лакомствата и нещата, които сме купили за тях, ги попитах – “вие всъщност от какво имате нужда?”. А те живееха буквално в нещо като коптор, не може да допуснеш, че на такова място могат да живеят хора, просто беше скандално

Едното дете дойде при мен и ми каза: “Ами знаете ли, ние нямаме нужда от нищо, имаме си всичко”. И това дете ме подтикна да продължим да работим в тази посока, да не е просто една инцидентна коледна работилница, в която да помогнем на някого. То ми даде мотива да продължим нататък с добрите дела, с възможността да помагаме на хора в нужда в България. Така следващата година взехме решение това да бъдат домове за възрастни потребители и домове за хора с увреждания.

Така започнахме да помагаме на тези две групи просто защото за тях няма. Знаете ли, за деца хората са по-склонни да даряват, докато за възрастни и хора с увреждания помощта сякаш не е толкова често срещана практика. Започнахме да помагаме на домове из цяла България – в София, Русе, Добродан, Нови пазар, Крушуна, Пазарджик, Щърково, Плевен, Варна, Добрич… В общи линии в цялата страна, като идеята ни е да покрием още и още. В момента помагаме на 16 дома и около 1800 човека ежемесечно!

– Как им помагате?

– Помагаме по много различни начини. Първоначално правехме ремонти на някои помещения. Например в дома “Райна Гатева” в Русе имаха нужда от ремонт в общото помещение. Беше много занемарено – изпочупени мебели, стара библиотека, събрала 10 тона прах… А това е мястото, където всички (те ги наричат потребители, но на мен тази дума не ми харесва, ние ги наричаме приятели) стоят в това помещение и дишат тази прах, затова решихме да направим един голям ремонт. Изнесохме всичко, оправяхме стени, купихме нови мебели и в общи линии променихме средата на 30 човека, в която те живеят ежедневно.

Когато настана Ковид времето, освен маски, предпазни материали, термометри и всичко, което беше необходимо, започнахме да купуваме беседки за домовете. Така вече можеха да си седят в градините, дори и да вали. А в дома в Добрич пожелаха да им направим фитнес площадка

Много странно се прие от част от аудиторията ни това, че събираме средства за кауза, която е свързана с фитнес за възрастни. Дори имаше хора, които казаха “абе, вие така ли харчите парите на тази фондация за някакви безсмислени неща?”. Нещо, което ми отеква много години, защото някои наистина не разбират, че възрастните хора имат повече нужда и от нас да се движат. Това им облекчава ежедневието, кара ги да се чувстват много по-добре, да са по-активни и жизнени.

– Неотдавна посетих един клуб на жени над 65 г., които се събират всяка седмица, за да спортуват, дори ходят на състезания и фестивали. Това толкова им разнообразява ежедневието и ги поддържа във форма, просто са прекрасни. Най-малкото им поддържа здравето.

– Това е безкрайно важно, хората имат нужда да се движат. Направихме тази фитнес площадка, където има и уред за хора в инвалидни колички, които могат така да се раздвижват. В дома в Угърчин пък нямаха кухня. С времето всичко беше гръмнало. Готвеха на печки “Раховец”.

– Те ли ви казват от какво имат нужда?

– Да, специално за домовете в Добрич и Угърчин те ни казаха. От Добрич ни написаха едни много хубави писма, а в Угърчин бяхме на място и директорката на дома ни сподели, че имат нужда от кухня. Организирахме се, направихме голяма кампания, защото това са скъпи уреди. Купихме конвектомати, уреди за белене на картофи, миялни машини и т. н. Спретнахме се няколко месеца по-късно с хора от екипа и доброволци, отидохме и направихме ремонт на помещенията. Инсталирахме уредите, намерихме хора, които да ги вържат.

– Явно не спирате само до ремонтите.

– Точно така. Освен физическия комфорт, който създаваме за хората в домовете, изпращаме ежемесечно препарати и лакомства. Един път в месеца се празнуват рождените дни. Имаме певица, която е доброволец и им звъни, пее им любимите песни, пращаме им почерпка, за да се чувстват щастливи, празнувайки рождените си дни заедно с приятели.

Преди няколко месеца спечелихме финансиране от фондация “BCause”, в рамките на което за половин година в два дома пробваме нещо пилотно, за да видим как ще сработи. След това да го направим постоянна инициатива. Това, което правим, са уроци по народни танци и ментална аритметика.

– За народните танци е очаквано да има голяма посещаемост и хората да се забавляват, но за мен менталната аритметика беше нещо, което ме изненада и впечатли, а виждам, че и там не липсват желаещи.

– Наистина е интересно, защото това е онази, забравената математика, но поднесена по много забавен, приятен и лек начин. Основното всъщност е, че менталната аритметика работи много за менталното здраве на възрастните хора.

Това е подобно на судокуто, поддържа им мозъка жив, дава им енергия и има много, много позитиви

А танците са жестоки. Основателят на “Еремия” го прие присърце и самият той води танците в Дом за стари хора “Зона Б-5”. Вече имаме и доброволци.

– Вие сте започнали през 2015 г., но реално основавате фондацията през 2020 г. с Георги Малчев от дигитална агенция “Xplora”.

– Точно така. Няколко години след като създадохме движението “Предай нататък”, се появи Георги, който толкова много помогна всичко да напредне и да стане голямо, разпознаваемо и работещо, че решихме да го официализираме и на 13 март 2020 г., когато обявиха бедственото положение, излезе решението за фондация “Предай нататък”. С Георги сме един супердобър тандем, успяваме да менажираме процесите по дарения, по организация на събития, доброволци, неща, които са изключително времеемки. Трябва ти точен човек, с когото да работиш, за да може да менажираш всичко това.

– Човек, на когото да разчиташ…

– Точно така. Ние не се занимаваме само с фондацията, и двамата имаме бизнеси, които управляваме. Но благодарение на доброволците, които се появиха, отпреди 1-2 години вече имаме повече свобода да правим супер неща и да не закъсваме със срокове и време.

Като всеки декември, и този направихме голямата коледна работилница на 7-и

Всяка година минават между 400-600 човека за деня. Ние осигуряваме материалите, като прежда, картички, играчки, венци. Всеки, който има желание, идва, прави играчка или нещо друго, след което си закупува произведеното или пък го оставя, за да бъде купено от друг. Така реализираме средства за коледната ни инициатива, които отиват отново за домовете.

– Правите Коледен обяд и новогодишна вечеря и в момента тече кампания за събиране на средства, освен от работилницата?

– Да, правим голяма новогодишна вечеря и Коледен обяд за всички хора в домовете. Т.е. правим поръчка на ресторанти, които са в околността, да приготвят тържествен обяд и вечеря, за да се почувстват хората наистина щастливи. Те се обличат празнично, с костюми и рокли. Няколко винарни са ни партньори и даряват вино – сипват си винце и се чувстват наистина празнично. За тези обеди и вечери тази година сме сметнали, че ще са ни необходими около 50 000 лв., за да може да ги осъществим. И това в момента ни е голямата визия в следващите седмици, така че всеки може да се включи и да дари по сметката на фондацията.

– А как подбирате с кои домове да работите?

– Домовете, които сме подбрали до момента, са били по нечия препоръка, с добър директор, който ги ръководи. Ние ходим на място, запознаваме се, виждаме ги, пращаме и наши познати от съответните места за независима проверка. До момента така сме ги подбирали.

– Значи могат да се свържат с вас домове и от други градове, на които може да бъдете в помощ, ако директорът е готов да съдейства?

– Да, точно така, без никакъв проблем, нека се свържат с нас. Благодаря много и на вас за това, че изобщо се сещате, че ни има, и искате да помогнете, за нас е важно.

Ще завърша с това, което казва за тях и известният водещ Ники Кънчев: “Възхищавам се на Георги Малчев и Ваня Ананиева за това, което правят с фондация “Предай нататък”. Те са като роднини на хората от общинските домове. Това е доброволчеството, това е великият дар”. Присъединявам се към думите му. Дано има повече хора като тях в България!

Всеки може да помогне за осъществяването на последната инициатива, като дари 30 лв. за обяд или 50 лв. за обяд и вечеря за един човек. Повече може да видите в техния сайт https://begood.today/cause/koleden-obyad-2024-godina/ или във Фейсбук страницата “Фондация “Предай нататък”.

Цветелина ТОТЕВА

Дарения по банка с основание: “Коледен обяд за човек в нужда” Фондация Предай Нататък
IBAN: BG92UNCR70001523955423

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00