Букурещ на тръни: Чужда държава стои зад Джорджеску, той уплаши младите с този ход

от NarodSvoboden

Разсекретени в сряда документи на румънската служба за вътрешно разузнаване разкриват мащабен опит за намеса в президентските избори в страната чрез платформата TikTok и серия от кибератаки.

Според разузнаването, усилията са били "координирани и спонсорирани от държава".

Спечелилият първия тур на президентските избори крайнодесен политик Калин Джорджеску, поддръжник на Владимир Путин, беше почти непознат в Румъния преди вота.
Румънското разузнаване твърди, че внезапното и изненадващо нарастване на популярността му се дължи на “високоорганизирана” и “партизанска” кампания в социалните медии, споделяне на идентични послания и използване на инфлуенсъри срещу заплащане.

Засилват мониторинга над TikTok

Европейската комисия съобщи, че е поискала от социалната мрежа TikTok да запази всички данни, свързани с различните избори в ЕС от 24 ноември тази година до 31 март догодина.

„Европейската комисия реши да засили мониторинга си върху TikTok . Става въпрос за упражняване на нашите правомощия, дадени ни от Акта за цифрови услуги, а не за румънския електорален процес.

Той е въпрос на румънските власти и на румънския народ. Комисията реши да изпрати на TikTok т.нар. заповед да замрази и да запази цялата информация, отнасящи се до актуалните и предвидими системни рискове за изборите в държавите от Евросъюза”, заяви Томас Рение, говорител на Европейската комисия, цитиран от NOVA.

Военна служба

В същото време става ясно, че кандидатът за президент на Румъния Калин Джорджеску предлага въвеждането на "от 3 до 6 месеца" военна служба, в която новобранците освен да се обучават в мерки за защита на страната си, да знаят и как да се намесят в извънредни ситуации.

Този вид военна служба да се заплаща със средната заплата в икономиката на страната, е идеята на Джорджеску.

Попитан за въвеждането на задължителна военна служба, Калин Джорджеску каза в четвъртък по Radio Romania Actualită, че иска въвеждането на "3-6 месеца" военна служба, която да подготви младите хора, включително за намеса в извънредни ситуации. "Видяхте, че има наводнения и хората не знаят какво да правят", каза кандидатът за президент пред радиото, цитиран от Digi24 и "Труд".

Според Джорджеску този вид военна служба ще се заплаща със средната заплата в икономиката. В края на програмата новобранците ще решат дали искат да продължат в армията или това ще им остане само като обучение.

Кандидатът на президент на съседката ни, който отива на балотажа с най-висок резултат от първия тур, поясни, че и в други страни има такъв вид военна служба, като даде пример с Швейцария.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00