Бомба със закъснител цъка при преговорите за кабинет, горещият картоф е този

В момента текат разговори, от които действително изглежда, че шансовете за сформиране на правителство са по-високи отколкото бяха преди 2 седмици. Може би партиите са осъзнали, че в тази сложна политическа обстановка и ситуацията с бюджета отиването на предсрочни избори би бил самоубийствен ход и за самите тях.

Сигналите, които наблюдаваме от страна на ангажираните в преговорния процес парламентарни сили е, че по-скоро са склонни да постигнат такова съгласие. Това каза за“Фокус" политологът Милен Любенов.
“Промяната в поведението на Бойко Борисов от искане до отричане да е премиер беше тактически ход. Няма как Борисов да е премиер с оглед на заявките на всички останали политически партии.

И може би те го разглеждат сега като отдръпване, голям компромис, който правят. Това няма да бъде големият компромис, големият компромис ще бъде свързан с промените в Закона за съдебната власт и въпроса свързан с избора на главен прокурор.

Ако ГЕРБ покажат кооперативност и склонност да подкрепят исканите промени от ПП-ДБ, може би това би отпушило преговорният процес и така по-лесно ще се стигне до сформиране на редовно правителство", отбеляза Милен Любенов.
“Може да се сформира управление на базата на компромис така, че да се гарантира някакъв период от време за работа по важни теми. Иначе такова мнозинство няма как да бъде стабилно и ние го видяхме през последните два дни – въпросът свързан със споразумението между България и Украйна, което не беше подписано днес.

Видяхме реакцията на БСП. Сега ГЕРБ и ДБ заговориха, че тази тема ще влезе в бъдещо коалиционно споразумение, и че подписването на споразумението с Украйна ще бъде извършено от следващото редовно правителство.

Но това отново би провокирало реакция от страна на БСП. Това е една бомба със закъснител, която рано или късно ще избухне, защото знаем позицията на БСП както по предоставянето на военна помощ за Украйна, така изобщо за конфликта.
Напреженията, които постоянно съществуват между “Демократична България” и ГЕРБ, свързани със Закона за съдебната власт, с избор на регулатори, които теми ще бъдат приоритетни при сформиране евентуално на мнозинство, също ще станат ябълка на раздора.

Струва ми се, че евентуално правителство, каквото и да е то ще бъде нестабилно, ще се формират различни ситуационни мнозинства, които ще променят парламентарните конфигурации и перспективите не изглеждат добри.

Но нека да видим, да се стигне до там, да се подпише споразумение, да се постигне компромис, да видим състава на правителството. Има още много стъпки да се извървят до там, и най-малкото напрежение, породило се по различни причини може да провокира разрив.

Така че нищо не е ясно, докато не видим окончателно споразумения, около което партиите ще се обединят", подчерта Милен Любенов.

Related posts

Ново 20: Забраниха на Роби Уилямс да се състезава за “Оскар”! ВИДЕО

Зареждаме телефона в джоба си, ето как

The Economist определи страната на годината