Ужас: Празници идват с грип и вируси

Ръст на случаите на грип и други респираторни заболявания през последната седмица, отчитат здравните власти. Средният брой на заболелите е близо 100 на 10 000 души.

В Националния център по заразни и паразитни болести ежеседмично се регистрират нови случаи на грипен вирус A(H3N2), A(H1N1), както и B/Victoria, а епидемия се очаква през декември.

“В момента в Европа 70% от грипа се причинява от грип А (H1N1), пандемичен вариант, който през 2009 г. причини грипната пандемия. Около 22% е грип А (H3N2) и 8% e грип B/Victoria. Това, което най-вероятно в нашата страна доминира, е грип А (H1N1), именно пандемичният”. Това заяви епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от “Труд news”.

Той уточни, че преболедувалите през 2009 г. ще изкарат заболяването по-леко.

“Имаме в страната сред населението т. нар. колективен имунитет към този вариант. Засега няма нищо страшно, съветът ми е в болниците и особено в медицинските центрове и там, където се събират болни хора, да се носят маски”, заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Кантарджиев.

Парагрипът е тук!

“Хората трябва да знаят, чевече имаме прояви на пара-грип. Парагрип тип 1 и парагрип тип 2 са заболявания, които доста се различават от сезонния грип, защото имат по-дълъг инкубационен период, няколко дни след заразяването, докато при обикновения грип инкубационният период е по-кратък и си спомняш къде неразумно не си носил маска и къде около теб са кихали и кашляли хора, които продължават да контактуват, въпреки че са болни.

За парагрипа е характерно това, че той не причинява усложненията на грипа”, поясни епидемиологът. Той подчерта, че епидемия от грип ни очаква през декември.

Опасният грип!

“Обръща се внимание на разпространението на грип, защото цифрите в световен мащаб са плашещи – около един милиард души годишно боледуват от грип. Освен това четири-пет милиона от тези боледуващи от грип е необходимо да постъпят в болница и да бъдат лекувани с допълнителен кислород.

Около 650 хил. души умират от грип”, посочи проф. Кантарджиев. Той уточни, че обикновеноусложненията са тези, които причиняват смъртност, особено при деца до 5-годишна възраст и при хора над 65 години.

“От 1500 души болни от грип, с температура, секрети от носа, главоболие, болка в очните ябълки и т. н., един прави грипна пневмония. Тя е тежка, свързана с остра кашлица и кървави храчки, появява се дихателна недостатъчност, трудно дишане и сиви лигавици и кожа.

Тогава веднага трябва да се търси болнична помощ, защото лечението е подаване на допълнителен кислород. На около 100 хил. души, болни от грип, един може да развие грипен енцефалит, възпаление на мозъка, който за разлика от другите вирусни възпаления на мозъка, обикновено е фатален.

Именно затова от години говорим, че възрастните, които са склонни към такива усложнения, трябва да се ваксинират за грип”, поясни още проф. Кантарджиев.

Той прогнозира за епидемично разпространение на заразата следващия месец, когато за кратък период ще има най-много нови заболели.

“За грипа е характерно, че един болен заразява двама или трима други, тъй като инкубационният период е по-кратък от другите вирусни заболявания и се появяват тези епидемии”, обобщи още професорът. Той предупреди, че има носители на заболяването, които нямат симптоми, но заразяват.

Заболяемостта при децата се покачва от 155.22 на 260.87 за 10 000 население

Начало на сезонната епидемична вълна?

Графиката от Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от грип и ОРЗ показва тенденция за увеличение на случаите през последните седмици

Показателите от Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) в България на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) сочат, че разпространението на грипните вируси през тази година е сходно като време и тенденция с 2023 г.

Точно след около 3-4 седмици, когато са Новогодишните празници, заболяемостта ще се повиши. Това е прогнозата и на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията към Европейската комисия, откъдето предупреждават за началото на сезонната епидемична вълна.

Случаите на грип и остри респираторни заболявания са се увеличили от началото на този месец, като в първите дни на ноември са регистрирани общо 2136 случая, а след средата на месеца още над 1200. Расте заболяемостта и сред децата – от 155.62 на 10 000 население в началото на месеца, до 260.87 на 10000 през последните дни.

За изминалата седмица в НЦЗПБ:

3380 случая на грип и остри респираторни състояния

Заболяемостта се определя като висока

Висока заболяемост се отчита във Варна, Велико Търново, Добрич, Пазарджик, Пловдив и Ямбол.

По последните данни на Центъра по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) от 11 до 17 ноември са регистрирани 3 380 случая на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) сред наблюдаваното население от общо 342 097, заболяемост 98,80 на 10 000 население. Заболяемостта във възрастова група 0-4 г. е 400,45 на 10 000 население, а в групата 5-14 г. е 260,87 на 10 000 население.

Подчертава се, че нивото на заболяемостта в страната е в обичайните за сезона граници, но продължава да нараства от предходната седмица и се определя до голяма степен от високата заболяемост, регистрирана в областните градове Варна, Велико Търново, Добрич, Пазарджик, Пловдив и Ямбол. В останалите областни градове към момента заболяемостта е на нива, обичайни за сезона или все още ниски, посочват от НЦЗПБ.

Пробите са изследвани в лабораторията на центъра чрез Real Time PCR 98 клинични проби на пациенти с ОРЗ. Доказани са 2 грипни вируса: 1 грипен вирус A(H3N2) и 1 грипен вирус B/Victoria. При деца до 5-годишна възраст не са доказани грипни вируси, но от 56 изследвани проби са изолирани 3 парарипни вируса, 3 аденовируса и 16 други вируси, посочват от центъра.

Прилики между бактериалните и вирусните

Гнойните налепи насочват към бактериални инфекции

Често се предават и от домашни любимци

От лабораторията визуализират вирус и бактерия.

И вирусините, и бактериалните се наричат инфекции и става ясно, че се дължат на действие на микроби, които “завладяват” организма, прониквайки в него и размножавайки се много бързо, поясняват от медико диагностичната лаборатория Делпем.

Често инфекциите се предават и чрез домашните любимци. Не само названията, а и структурите на двата вида микроорганизми са различни.

Важна разлика между вирусите и бактериите е тази, че по-голяма част от първите причиняват заболявания. Всеки вид вирус поразява определени вид клетки в човешкия организъм.

При поставяне на диагноза лекарите разпознават вирусните инфекции по зачервеното гърло и афтите, докато гнойните налепи насочват към бактериални инфекции.

Що се отнася до лечението, вирусите не могат да се лекуват с антибиотици, докато при бактериалните инфекции се прилагат.

Изследването пълна кръвна картина насочва към единия или другия вид инфекция. Ако левкоцитите са с понижен брой, инфекцията е вирусна. Ако левкоцитите и гранулоцитите са увеличени, инфекцията е бактериална, информират от лабораторията.

От ноември повалени на легло са над 500 души от региона

Инфекцията бавно превзема Варна

Опашки от заразени пред лекарските кабинети

От октомври всяка седмица има регистриран нов пациент.

Грипът бавно настъпва във Варна. В региона първият лабораторно доказан случай бе регистриран в средата на октомври, а от тогава всяка седмица РЗИ отчиташе по един нов пациент. За последните 7 дни диагнозата е поставена на четирима души. Лични лекари казват, че става дума за тип А и очакват вълната да се развихри след края на зимната ваканция на учениците.

И в момента обаче пред кабинетите им се вият опашки от пациенти с вирусни инфекции. Те засягат основно горните дихателни пътища и преминават без много висока температура. Симптомите отшумяват за 2-3 дни, но често остава кашлица, която стихва чак след седмица, обясняват медици. Според тях най-много са боледуващите деца в предучилищна и училищна възраст.

Това сочат и данните на РЗИ, според които от началото на ноември седмично остри заразни заболявания повалят на легло по 500-520 жители на региона, а положителни тестове за COVID-19 дават по 20-тина души. Реално те са много повече, тъй като малцина се изследват, но добрата новина е, че под 10% от заболелите от вирусни инфекции правят усложнения, най-вече бронхити, успокояват лекари.

Само при тежки случаи стигат до лекарските кабинети

В Бургас се самолекуват

Болни посягали към антибиотици само в краен случай.

В Бургас грипът върлува, заедно с COVID-19. Хората масово си купуват тестове от аптеките и се самолекуват. Предпочитат разтворими сашета, сиропи за кашлица и таблетки за смучене срещу гърлобол.

“Не сме ходили при личния си лекар. Съпругът ми се тръшна с температура и дойдох за тест и прахчета. Ще пробваме първо тях и лечение в домашни условия – чайове, мед и много вода”, разказа бургазлийка в аптеката в неделния ден.

Вече никой не иска да пие антибиотици и болните прибягват до тях само в краен случай.

Най-честите симптоми, от които се оплакват, са температура и болки в гърлото.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни