Тази държава иска да забрани използването на ТикТок и Снапчат след зверско убийство между малолетни

от NarodSvoboden

Албанският премиер Еди Рама съобщи вчера, че въпросът за забраната на социалните мрежи ТикТок и Снапчат в Албания или поставянето на възрастово ограничение за достъп до тях ще бъде подложен на обществено обсъждане, съобщи информационният портал „Шчиптаря“.

Като определи тези две платформи като най-продуктивни източници за подбуждане към насилие и тормоз сред непълнолетните, Рама каза, че решението ще бъде взето след консултации с родители във всички училища.

Тези изявления на албанския министър-председател идват два дни след убийството на 14-годишно момче в Тирана от негов връстник.

Мартин Цани, ученик от основно училище в центъра на албанската столица, беше наръган смъртоносно в понеделник в близост до училището от друго 14-годишно момче, започнало сбиване с него и трето момче, техен съученик, след учебните часове.

Заподозреният за извършването на убийството и наръгването с нож на другото момче беше арестуван вчера. В показанията си 14-годишното момче е заявило, че сбиването е станало, защото Мартин Цани го „гледал“.

Случилото се разтърси албанско общество и повиши притесненията на гражданите, свързани с обидите, които се разпространяват чрез социалните мрежи, отбелязва „Шчиптаря“.

В албанските медии се появиха информации, че момчето, наръгало Цани и ранило другото момче, се казва Марио Прелеши. Те споделиха снимки, качени от Прелеши в социалните мрежи, на които се вижда как той е с превързана ръка, след като е бил ранен при сбиването и кадри в Снапчат, на които показва ножа, с които предполагаемо е извършено убийството.

Рама, цитиран от Евронюз Албания, заяви, че гарантирането на безопасността в училищата е основен приоритет на албанското правителство. Той допълни, че намирането на решение няма да бъде толкова лесно, като се има предвид, че „много държави се опитват да приложат защитни филтри, но без значителен резултат“.

„Като правителство ние сме ангажирани отдавна с изучаването на тази проблематика (за ограничаването на социалните мрежи или достъпа до тях), следейки какво правят другите страни, но и чрез търсене на възможни решения за намаляване на този все по-плашещ натиск.

Подобни инициативи са предприети от Австралия, където към момента е забранен достъпът до социални мрежи на всички деца под 16 години, както и от Франция, където се обсъжда условието родителите да одобряват създаването на онлайн профил“, заяви албанският премиер.

Той допълни, че нерешен остава и проблемът с липсата на система за прилагане на тези ограничения от техническа гледна точка.

„Сега дилемата ни като правителство е дали трябва да опитаме и ние да вървим в посока прилагането на филтри, което фактически от досегашния опит се е показало с ниска ефективност, а случаите на обиждане на хора (в социалните мрежи) се увеличават. Или да предприемем драстични мерки по спиране на ТикТок и Снапчат“, каза още Рама.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00