Служебният екоминистър проговори за безводието в страната

Валежите и оттока на реките са намели, което се наблюдава и в планинските райони. В Плевен и Ловеч намалението на оттока е със 82%, допълни министърът.

Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на брифинг пред журналисти в сградата на ресорното министерство след заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ) на който бяха обсъдени проблемите с недостига на вода и ефективното използване на този природен ресурс.

Съветът се е обединил около няколко приоритета, свързани с ползването на водите за напояване и питейно-битово снабдяване. "Основен приоритет за нас е същественото намаляване на загубите във водопреносната мрежа. Подмяната на най-нарушените участъци, там, където се губи най-много вода, трябва да е водеща", каза министърът.

Представители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са взели участие в днешната среща, като са дали точен анализ и оценка на валежите, речния отток и нивото на подземните води. Сравнен с предходната суша през 2023 г. оттокът на реките е намалял за юни със 72% средно за цялата страна, информира министърът.

Това се вижда в Плевен и Ловеч, където намалението на оттока е с 82%. Колегите от НИМХ представиха точна информация за 2024 г., констатира се значително намаление на повърхностния отток и падналите валежи основно в планинските райони, където се акумулира водният ресурс, каза също министърът.

Петър Димитров информира, че от Софийска вода вече помагат при управлението на ресурса в Плевен. по думите му, трябва да се инвестира в участъците, в които се губи най-много вода, и да се намалява налягането във водопреносната мрежа. И подчерта, че такива мерки в София вече дават добри резултати.

Друга мярка е осигуряване на резервни източници на питейна вода в населените места, обясни Димитров. Но допълни, че намирането на алтернативи не носи сигурност за водоснабдяването.

„В Кочериново има два питейни язовира, които са напълно достатъчни, но до населението не достига вода.

Там загубите са огромни. На други места са пред такива тревоги. В Перник загубите са 83%. Преди пет години там имаше изключително тежък режим и не са предприети никакви мерки. Ще се стигне до момент, в който дори язовир „Студена” няма да е достатъчен.

В Плевен има големи загуби, които са неглижирани в миналото”, каза още Димитров

Друга препоръка е рехабилитацията на съществуващите съоръжения за резервно водоснабдяване, посочи министърът. И допълни, че такива има в Сливен и Шумен.

Related posts

Какво е GAPS и как помага на аутистите

Самолет изхвърча от пистата в Ирландия при мощна буря ВИДЕО

Първи СНИМКИ и ВИДЕО от огнения ад в “Овча купел 2” в София